Petek, 5. 3. 2010, 8.48
8 let, 9 mesecev
Ferrari v Ženevi v zeleni barvi, Maserati in Abarth pa brez strehe
Ferrariji morajo biti rdeči! Če so rumeni, črni, srebrni, kar nekako niso "pravi ferrariji". V Ženevi pa smo uzrli živo zelenega, eko-ferarrija in nas je navdušil. Prvič, že sama barva ni napačna, skoraj bi rekli, da mu pristoji, pa čeprav še sami ne moremo verjeti, da res tako mislimo. Še bolj všeč pa nam je zaradi tehnike - zeleni fiorano je namreč hybrid, z več kot 75 kilovatov močnim elektromotorjem. Pri Ferrariju pravijo, da so z baterijami v dnu vozila maso uspeli porazdeliti tako, da hibridni sklop z znižanjem težišča celo izboljšuje voznih lastnosti (obenem pa ohranja prostornost prtljažnika). Hibrid torej prinaša samo prednosti, višje zmogljivosti ob močnem pritiskanju na stopalko za plin in nižjo porabo v mestnem ciklu. Prav v mestu namreč običajni ferrariji najbolj po nepotrebnem zapravljajo energijo.
Trošenje goriva preprečuje tudi california opremljena s sistemom start&stop. Menda se poraba po normnem krogu s tem sistemom lahko zmanjša za 6 odstotkov, a ta podatek pomeni tudi, da bodo odslej pešci prikrajšani za užitke ob poslušanju hrumenje osemvaljnika, medtem ko voznik rdečega žrebca stoji pred rdečo lučjo. No, k sreči vedno obstaja stikalo za izklop sistema ugašanja motorja. Ferrari trdi, da je prvi proizvajalec superšportnikov, ki je vgradil tovrstni sistem, to pa nas spet pripelje do vprašanja, ali je BMW M3 tudi superšportnik? Namreč, tudi BMW je letos vgradil tovrstni sistem.
California s start-stop sistemom je že na voljo, fiorano "Hy-Kers" pa študija. A v Maranellu pravijo, da lahko tudi ta hibridni pogonski sklop dokaj hitro vgradijo v katerega koli aktualnega ferrarija, zagotovo pa bo serijski pri nasledniku fiorana.
Maserati izpostavlja model quatrroporte v posebni različici "Awards Edition", s katero želijo poudariti, da je avtomobil v šestih letih prodaje prejel "nešteto" nagrad ("nešteto" je dobesedni prevod angleškega PR-teksta). Izpostavljajo tudi nesijoče lake za vso modelsko paleto, poglede pa je najbolj vlekel štirisedežni kabriolet gran cabrio, seveda gre za odprto izvedbo že znanega kupeja granturismo.
Znamka Abarth je sicer veliko bolj vezana na "poceni" znamke družbe Fiat in bi sodil v že objavljeno ženevsko poročilo. A Fiat očitno to znamko vse bolj postavlja ob bok znamkama iz Maranella in Modene, tudi v Ženevi se predstavlja v njuni družbi. Mi sicer menimo, da so abarthi vseeno preveč fiati in jih niti dejstvo, da male našpičene petstotke uporablja Ferrari kot nadomestna vozila za stranke servisov Ferrari, ne more uvrstiti v elito.
Kakorkoli že, Abarth je predstavil dve novosti, ki seveda sledita Fiatovim novostim lanskega salona v Frankfurtu. Gre za športno predelavo Fiatove petstotke C, se pravi cabria, in predelavo osveženega punta.