Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Gregor Pavšič

Četrtek,
30. 8. 2012,
9.59

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 30. 8. 2012, 9.59

9 let, 2 meseca

Bila je šivilja, zdaj je vulkanizerka

Gregor Pavšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Sredi Litije smo pri delu zmotili vulkanizerko. Helena Kastelic se požvižga na predsodke in svoje delo jemlje kot poslanstvo za večjo varnost na cestah. Bila je šivilja, nato je postala vulkanizerka.

Z vulkanizerji se povprečni lastnik avtomobila sreča dvakrat v letu. Prvič spomladi, ko zimske gume zamenja z letnimi, in nato še sredi novembra. Gume so eden najpomembnejših delov avtomobila, ki edine skrbijo za neposredni stik vozila s podlago. Delo vulkanizerjev, ki se ne ukvarjajo le z menjavo gum, temveč skrbijo tudi za redne preglede in svetujejo pri izbiri ustrezne avtomobilske obutve, je vseeno pogosto spregledano in podcenjeno. Še toliko bolj, če ga opravlja ženska.

Vulkanizerka iz družinske delavnice

Ko smo v središču Litije zapeljali pred vhod v vulkanizersko delavnico, smo hitro dobili občutek domačnosti. Delavnica je manjša, to nikakor ni servis največjih razsežnosti, kjer bi gume neosebno menjali kot po tekočem traku. To je delavnica tiste vrste, kjer ti ob obisku ponudijo še kavico in se s teboj pogovorijo.

Zraven dvigala nas je pričakala vulkanizerka Helena Kastelic. Okoli nje sta v delovni opremi skakala sinova. Najmlajšega, komaj trimesečnega Tima, je prijela v naročje. Helena že več let opravlja poklic vulkanizerke. V slovenskih delavnicah jih resnično ne najdemo veliko.

Po izobrazbi sem šivilja, a sem ta poklic kmalu opustila. V tem poslu ni bilo pravega zaslužka, zato sem začela pomagati v domači delavnici, kjer je bilo treba poprijeti za vsako delo. Ta stoji že od leta 1979. Moj mož jo je podedoval od svojega očeta," nam je povedala Kasteliceva.

"Predsodkov je vse manj …"

Na svoj poklic gleda drugače. To je družinsko podjetje, zato svojih ur med gumami in pod dvigalom ne sprejema le kot službo, temveč način za preživetje svojih treh otrok. V skladu s tem se tudi s stereotipi nič kaj dosti ne obremenjuje. Ker dela v manjšem servisu, ki ga obiščejo domačini iz okolice Litije, jo tudi že dobro poznajo. Če je bila v začetku deležna kakšnega nejevernega pogleda, se to danes skoraj ne zgodi več.

"Našo delavnico v naši okolici že res vsi poznajo. Vedo, da gre za družinsko podjetje, kjer delamo vsi. Na začetku so me sicer še prosili, da naj raje pokličem kakšnega moškega, da zamenja gumo, a sem jih hitro navadila. Moram priznati, predsodkov je vse manj. Zdaj že vsi vedo, da gumo zamenjam enako kakovostno kot kdo drug v naši delavnici," nam je med obiskom povedala litijska vulkanizerka.

Helena je mati treh otrok. Med poletnimi počitnicami sta starejša sinova vsak dan pomagala v delavnici. Najstarejši Maksimilijan že kaže talent za vulkanizerja, saj brez težav zamenja tudi največjo tovorno gumo.

Vulkanizerka preboli tudi kakšen umazan noht

Poleti v vulkanizerskih delavnicah ni veliko gneče. Vse več ljudi svoje gume sicer pripelje na pregled, poslovni potniki gume menjajo večkrat med letom. Količina dnevno zamenjanih gum je odvisna od strank in se brez vzorca spreminja iz dneva v dan.

"Poklic vulkanizerke je zelo pester in včasih tudi naporen. Toda če delaš nekaj s srcem in pozitivno energijo, je delo preprosto. Tudi kakšen umazan noht lahko prebolim. Roke si redno umivam in si jih tudi vsak dan namažem s kremo. Navadila sem se, da med delom ves čas uporabljam zaščitne rokavice," je razlagala Kasteliceva.

V svoji delavnici še posebej rada sprejme ženske voznice. Helena pravi, da se mnoge med njimi pred obiskom natančno pozanimajo o gumah in zato veljajo za najbolj natančne ter dosledne kupce.

Svoje delo jemlje kot poslanstvo

Največja gneča jo v delavnici čaka sredi novembra, ko pa k njim zapeljejo vse bolje informirani vozniki. Vse več je namreč takih, ki po zimske gume ne pridejo v zadnjem hipu in so zadovoljni z vsako ponujeno gumo. Tudi takih, ki doma preberejo teste gum in so zanje pripravljeni odšteti tudi nekaj več denarja. To jim daje zagotovilo za večjo varnost na cesti.

"Na gnečo se začnemo pripravljati že konec septembra. Treba je paziti, da časovno razporedimo stranke in da se te ne prekrivajo. Takrat tudi vsi poprimemo za delo in se potrudimo za zadovoljstvo strank. Zavedamo se, da so gume stičišče avtomobila s cesto in da je varnost voznikov v veliki meri odvisna prav od nas. Še posebej pozimi so pomembne gume, ki zagotovijo varnost in lažjo vodljivost avtomobila na različnih gumah," je priprave na novembrsko gnečo opisala vulkanizerka iz Litije.

Delovni čas? Sredi novembra avtomobili zjutraj pogosto čakajo že pred odprtjem delavnice. Delovni čas se uradno konča ob 18. uri, toda delavnico zapustijo šele ob odhodu zadnjega avtomobila.

"Novembrski daljši delovnik me ne moti. Pri delu uživam. Jemljem ga tudi kot svoje poslanstvo, saj neposredno zagotavljamo varnost," trdi Kasteliceva.

Nalepke na gumah ne posredujejo vseh pomembnih parametrov

Preden smo Heleno prepustili delovnim obveznostim in strankam, ki so že čakale pri vhodu, nas je zanimalo še stališče do novih nalepk za gume. Te bodo letošnjo jesen prvič obvezne na vseh gumah. Na njih bodo ocene za izkoristek goriva, oprijem na mokri podlagi in podatek, kolikšen hrup proizvedejo.

"Treba je vedeti, da je za varno gumo pomembnih še več parametrov. To še posebej velja za zimsko gumo. Zato je dobro, da se kupci o gumah dobro pozanimajo," je zaključila Kasteliceva.

Ne spreglejte