Torek, 3. 5. 2011, 10.12
8 let, 8 mesecev
Avtomobilske predelave vojne vihre
Nagon po preživetju je najmočnejše orožje
Umetnost preživetja vojnih razmer je ljudi, hočeš ali nočeš, vedno nagonsko potisnila v iskanje možnosti zaščite in obrambe lastnega življenja. Posledično so se skozi pestro vojaško zgodovino rojevale ideje in zamisli, ki v kruti resničnosti vojaškega konflikta niso samo pomagale preživeti, temveč mnogokrat celo spremenile potek dogodkov. Saj se verjetno spominjate briljantne antične vojaške prevare s trojanskim konjem, pa strah vzbujajočega človeškega oklepnika – rimske želve, formacije rimske legije, ki je sejala strah in trepet med divjimi germanskimi plemeni.
"Nismo vedeli, da je neviden …"
Verjetno pa se spominjate tudi vietnamske vojne, kjer je iznajdljivost in nepopustljivost džungelske gverile na kolena spravila sofisticirani vojaški stroj. Ja, življenje vedno najde pot in tudi sreča je verjetno res na strani pogumnih. Kako bi sicer leta 1999 NATO razložili sestrelitev nevidnega in astronomsko dragega ameriškega bombnika F-117 nighthawk, ki ga je v zračnem prostoru Srbije med takratnim bombardiranjem kljub njegovi nevidnosti ''našla'' in pokončala raketa relativno zastarelega raketnega sistema srbske zračne obrambe S-125M neva M (NATO oznaka SA-3 goa), razporejenih v okolici Beograda (250. brigada zračne obrambe). Ups, Srbi menda niso vedeli, da je neviden.
"Home made" oklepniki iz Balkana
Prav v krvavi vojni, ki se je na ozemlju nekdanje SFRJ razplamtela v začetku devetdesetih letih, se je izkazalo, da lahko 20 let star tovornjak ob pomoči dobrega varilca postane razmeroma učinkovit oklepnik, ki je sposoben ščititi vojake pred izstrelki lahkega pehotnega orožja. Na celotnem balkanskem bojišču je uspešno delovalo kar precejšnje število takih oklepnikov, izdelanih v domačih garažah na legendarnih FAP in TAM osnovah. Vojaške anekdote iz sarajevskega obleganja pa na primer govorijo o oklepljenih golfih, ki so krogle odbijali s pomočjo jeklenih pokrovov kanalizacijskih jaškov, privarjenih na vrata, ki so zaradi teže morala vseskozi ostati zaprta. Menda so s slednjimi, doma blindiranimi VW-ji, rešili kar veliko ranjencev oziroma življenj.
Pick up – najbolj popularni doma narejeni bojni vozovi
Orožarske milice iz somalskega mesta teme Mogadiša, uporniki iz Bagdada, Talibani in libijski opozicijski borci iz Bengazija in drugih libijskih mest, ki so orožje dvignili v čisto sveži vojni proti Gadafiju, so sicer nekakšne vojaške formacije s povsem različnimi cilji, a podobno oborožitvijo, kjer je glavni bojni voz za hitre premike enot doma predelan pick up. In verjemite, na surovih bojiščih bližnjega vzhoda, Sahare … so tako predelani hi-luxi, rangerji, l 200-tke in mazde zmožne parirati – v nekaterih primerih celo po ognjeni moči - tudi legendarnemu humveeju (HMMWV – high mobility multipurpose wheeled vehicle), ki ga je med vojaške zvezde izstrelil Puščavski vihar iz leta 91.
Zakaj prav pick up?
Uporaba tovrstnih vozil je za predelavo v vojaške namene relativno preprosta, saj zasnova serijskega vozila omogoča hitro predelavo zaradi odprtega tovornega prostora. Pa tudi druga dejstva govorijo v prid učinkoviti vojaški uporabi tega avtomobilskega razreda.