Četrtek, 2. 10. 2014, 11.27
4 leta, 10 mesecev
Prometna vzgoja najmlajših udeležencev v prometu
V videu smo se o tem pogovarjali z Matejo Markl iz Javne agencije Republike Slovenije za varnost prometa. Kako otrok dojema promet, kaj vidi, česa ga je strah in še marsikaj zanimivega smo izvedeli iz pogovora, staršem in vsem, ki so odgovorni udeleženci prometa, pa je na voljo tudi brošura Prvi koraki v svetu prometa, ki si jo lahko prenesete s spletne strani že omenjene agencije, brezplačno jo starši prvošolcev prejmejo na uvodnem roditeljskem sestanku v šoli ob začetku šolskega leta, lahko pa jo dobite tudi prek občinskih svetov za preventivo in vzgojo v cestnem prometu.
Kaj pravi zakon in kako se lotiti učenja nadobudnih malčkov
Najprej se dotaknimo vprašanja, kako je to zakonsko urejeno. Zakon pravi, da morajo starši po Zakonu o varnosti cestnega prometa zagotoviti spremstvo otroka na poti v vrtec in prvi razred osnovne šole. Otrok sme samostojno sodelovati v prometu šele, ko se starši ali drugi skrbniki prepričajo, da so otroci sposobni razumeti nevarnosti v prometu ter so seznanjeni s prometnimi razmerami na prometnih površinah.
Kako pa se uvajanja v promet lotiti kot starš? Morda si moramo najprej sami sebi dopovedati, da otrok ni pomanjšana kopija odraslih. To pomeni, da je treba upoštevati dejstva, da je njegovo razumevanje v primerjavi z našim zmanjšano, omejeno, da je njegova perspektiva, s katere opazuje svet okoli sebe, drugačna, da pogosto deluje bolj čustveno kot racionalno, da ga je treba poučiti, zakaj v prometu veljajo pravila in čemu služijo prometni znaki s svojo sporočilnostjo. Z uvajanjem začnemo postopoma! Bodimo potrpežljivi, večkrat ponavljajmo že povedano, preverjajmo, ali si je otrok zapomnil, kar smo ga že naučili, predvsem pa dosledno preverjajte, ali vas sploh razume. Za vas smo pripravili nekaj napotkov za lažji začetek:
Vprašalnik za starše
Spodaj imate opisana vedenja, ki bi jih vaš otrok moral ob koncu učenja obvladati. Preverite, ali že obvlada določena vedenja ali pa še potrebuje nadzor in pomoč. Pri tem obkrožite različne barve znakov. Povsod, kjer ste obkrožili rumen ali rdeč znak, morate z otrokom še dodatno vaditi določeno vedenje, preden bo sposoben samostojno sodelovati v prometu.
Več informacij si lahko preberete v brošuri Prvi koraki v svetu prometa, ki jo je izdala Javna agencija RS za varnost prometa - Svet za preventivo in vzgojo v cestnem prometu.