Četrtek, 20. 10. 2022, 22.28
2 leti, 3 mesece
Moskvič
Uradno: ruski Moskvič se vrača, pomagali bodo Kitajci
![Moskvič | Eden izmed avtomobilov kitajske znamke JAC Motors, ki bo ponudil tehnično osnovo za proizvodnjo vozil v Moskvičevi tovarni. | Foto Wikimedia Commons](/media/img/44/c6/2ec173220037ec71dd8b-moskvic.jpeg)
Eden izmed avtomobilov kitajske znamke JAC Motors, ki bo ponudil tehnično osnovo za proizvodnjo vozil v Moskvičevi tovarni.
V Moskvi bodo že decembra letos obudili proizvodnjo ruske avtomobilske znamke Moskvič, je napovedal tamkajšnji župan Sergej Sobjanin.
Moskviče so izdelovali vse do leta 2006, ko je znamka bankrotirala. Prek njenega pogorišča je takrat v lastništvo moskovske tovarne vstopil Renault.
Po začetku vojne v Ukrajini in sankcijam proti Rusiji so se v tej državi, ki je nekoč veljala za prihodnji največji evropski avtomobilski trg, zgodile korenite spremembe. Trg se je močno zmanjšal, nekateri proizvajalci, kot so Volkswagen, Toyota in Nissan, so ali še bodo prodali svoje tovarne, Renault se je kot eden od ključnih evropskih proizvajalcev z ruskimi posli prav tako umaknil. Renault je prodal svoj delež v družbi Auto VAZ, domnevno za simbolično ceno enega rublja, toda v šestih letih lahko svoj nekdanji lastniški delež spet dobi nazaj.
Tujega partnerja za proizvodnjo avtomobilov išče Kamaz
V svoji tovarni v Moskvi so zaposlovali več tisoč ljudi in ti bodo kmalu lahko spet sestavljali avtomobile. Taka je obljuba ruskega župana Sergeja Sobjanina.
Že decembra bi v nekdanji Renaultovi tovarni, ki zdaj nosi ime Moscow Automobile Factory Moskvich, začeli proizvajati moskviče. Pri tem Sobjanin računa na pomoč pristojnih ministrstev.
Že letos do konca leta bi lahko v tej tovarni izdelali prvih 600 avtomobilov, od tega bi jih bilo 200 električnih. Prihodnje leto bi lahko izdelali že 50 tisoč avtomobilov.
Moskviče smo poznali tudi v Sloveniji
Moskvič v prevodu pomeni domačina iz Moskve. To avtomobilsko tovarno so ustanovili leta 1930, s proizvodnjo pa so vztrajali vse do stečaja družbe leta 2006. Takrat je po ruskih cestah vozilo približno milijon moskvičev. V svojih najboljših časih je Moskvič izdelal po sto tisoč avtomobilov letno. Poznali smo jih tudi v Sloveniji. Tovarna žarometov Saturnus je bila med dobavitelji za ruske avtomobile in ti so v osemdesetih večkrat gostovali tudi na takrat zelo odmevnem reliju Saturnus.
Tekmovalni moskviči so s Saturnusovimi žarometi v osemdesetih letih obiskovali tudi reli Saturnus v Sloveniji.
26