Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
28. 1. 2011,
11.23

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 28. 1. 2011, 11.23

8 let, 7 mesecev

Desno pravilo - kaj je že to?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Nekdaj so bila v Ljubljani enakovredna križišča tako številčna, da smo jih inštruktorji poimenovali s K-1, K-2 … vse do K-X. Danes tovrstna križišča niso tako pogosta, desno pravilo pa še vedno velja.

"Na koncu ulice levo!"

Pred več kot tridesetimi leti je imel eden od članov ljubljanske izpitne komisije navado, da je na Vodmatu (zgornja fotografija) usmerjal kandidata za voznika z besedami: "Na koncu ulice zavijte levo." Če se je bodoči voznik preveč osredotočil na konec ulice, je prav lahko spregledal eno križišče prej, v katerem ni bilo nikakršnih prometnih znakov. Prednost bi imelo vozilo, ki bi pripeljalo z desne strani. To križišče me je med izpitnimi vožnjami posebej skrbelo v času, ko v vozilih avtošol še ni bilo dvojnih komand . Inštruktorji smo v slogu Johna Wayna z roko ob boku čakali prav do zadnjega, če bo morda potrebno potegniti pišto.., pardon, ročno zavoro in ustaviti vozilo.

Neupoštevanje desnega pravila

Z neprimerno hitrostjo prevoženo enakovredno križišče in še brez pogleda na desno stran tudi danes pomeni konec izpita, takšnih križišč pa je precej manj. Pogostejša so križišča, kjer prednostna cesta zavija, pri čemer imajo prednost vozila, ki prihajajo z desne. Ne glede na to, ali zavijajo v smeri prednostne ceste ali peljejo kam drugam.

Zanimiva rešitev

V nekaterih križiščih se pojavlja zanimiva rešitev, ki izboljša varnost. Namesto križanja enakovrednih cest brez znakov oziroma križanja stranske in prednostne ceste so na vseh vhodih v križišče postavljeni znaki "ustavi". V osnovi gre za križišče enakovrednih cest s pomembno varovalko – vozniki morajo ustaviti vozilo, preden zapeljejo v križišče, s tem pa je možnost za trčenje močno zmanjšana. Glede pravil o prednosti pa velja enako kot v klasičnih enakovrednih križiščih, kjer znakov sploh ni: po desnem pravilu ima prednost vozilo, ki prihaja z desne, po pravilu srečanja pa mora voznik, ki zavija levo, pustiti mimo nasproti vozečega.

Osmerokotnik je enakovreden trikotniku

Prometna situacija na spodnji skici ni prav pogosta. Morda prav zato prihaja do napačnega pojmovanja, po katerem naj bi znak "ustavi" pomenil kaj več od trikotnika. Pa ne, oba znaka označujeta med seboj enakovredni stranski cesti. To problematiko najbolj obvladajo bodoči vozniki med teoretično pripravo za izpit.

Ne spreglejte