Torek, 15. 11. 2016, 7.53
7 let, 3 mesece
Vse, kar morate vedeti o zimskih gumah
15. november: na cestah se uradno začenja zima. Ste pripravili avtomobil?
Zimska oprema je obvezna od 15. novembra do 15. marca, torej od danes naprej. Na cestah se danes uradno začenja zima in vsa vozila morajo biti ustrezno opremljena. Če za zimsko opremo še niste poskrbeli, vas danes policisti že lahko oglobijo. Ker pa so temperature že padle, je ključno, da z letnimi gumami vozite še bolj previdno in povečate varnostno razdaljo.
Video: Kaj storiti, če danes vaš avtomobil še ni opremljen z zimsko opremo?
Od danes pa do vključno 15. marca je treba imeti na avtomobilu zimske gume z oznako M+S ali pa kombinacijo letnih gum z verigami na pogonskih kolesih na zasneženi cesti. Profil gum mora znašati vsaj tri milimetre.
Za vas smo pripravili vse ključne vsebine, povezane z zimo na cesti in zimskimi gumami:
Zimske gume: testi, napotki in dodatki, ki lahko voznika stanejo precej denarja
Test zimskih gum 2016/2017
Deset nasvetov za skladiščenje gum
Kdaj je treba rabljeno gumo zamenjati z novo
Ključno vprašanje zimskih gum: kako izmeriti globino profila?
Zimske gume: katere oznake so za voznika ključne
Test celoletnih zimskih gum
Sneg voznike preseneti vsako zimo, kaj svetuje policija?
Vsaj v zadnji zimi ni bilo veliko snega in večina slovenskih voznikov zato nima veliko izkušenj z vožnjo po zasneženi cesti. Že nekaj centimetrov snega lahko na slovenskih avtocestah in glavnih regionalnih cestah, če sklepamo po izkušnjah iz prejšnjih zim, povzroči velik kaos. Prav zato je zimska oprema tako pomembna. Tudi moderni športni terenec s štirikolesnim pogonom je brez ustrezne gume v snegu povsem nebogljen. Kdor nima ustrezne opreme, mu ob posredovanju policije grozi od 40 do 500 evrov globe.
Kdor na svojem vozilu v času zimskih razmer nima ustrezne zimske opreme in zato povzroči prometno nesrečo, lahko policiji in zavarovalnicam izplača tudi do 12.500 evrov. Neuporaba zimske opreme je za policijo le prekršek in ne vzrok nesreče, zavarovalnica pa lahko zavrne tudi izplačilo kasko zavarovanja.
Hitrost vozila zmanjšajmo ter jo prilagodimo razmeram in stanju vozišča.
Povečajmo varnostno razdaljo med svojim vozilom in vozilom, ki vozi pred nami.
Zavirajmo narahlo in po potrebi postopno, z večkratnim pritiskom na stopalko.
Ne spreminjajmo smeri vožnje sunkovito, saj vsako tako ravnanje lahko povzroči zanašanje vozila. Podobno velja tudi za sunkovito speljevanje.
Zelo pomembna je izbira pravilnega prestavnega razmerja, ker lahko premajhna moč na pogonskih kolesih zmanjša učinkovitost vodenja vozila in onemogoči potrebne popravke smeri vožnje, prevelika pa povzroči zdrsavanje pogonskih koles in zanašanje vozila.
Vozimo čim bolj enakomerno, brez premočnega pospeševanja ali zmanjševanja hitrosti, posebej bodimo pozorni na izpostavljene dele ceste, kjer se pogosteje pojavlja poledica. Računajmo na daljši čas potovanja, zato se od doma odpravimo prej kot običajno. Med vožnjo bodimo zbrani, predvsem pa strpni do drugih udeležencev v prometu. V takih razmerah so še posebej pomembne vozniška kultura, etika in solidarnost.
Predvsem ob napovedanem sneženju je priporočljivo v avtomobilu s seboj voziti tudi manjšo lopato in odejo, prav tako pa metlico za čiščenje vozila in strgalo za jutranje čiščenje stekel avtomobila.