Brata Aurelio in Franco Juri predlagata uvajanje hrvaško-slovenskega kondominija na spornem morju, ki naj bi nadomestil famozni "dimnik" iz sporazuma Drnovšek-Račan, piše Globus.
Juri pravi, da so se težave med Slovenijo in Hrvaško začele takoj po njuni osamosvojitvi, sicer pa so se "ta pravi, težki problemi" pokazali, potem ko Hrvaška "ni dojela niti sprejela interesa in potrebe Slovenije po neposrednem stiku z odprtim morjem". Poudaril je, da je zapustil vse položaje v SD, ker se ni strinjal s slovensko blokado hrvaških pristopnih pogajanj z EU.
"Blokada je celotno zgodbo dodatno zaostrila in zapletla"
"Dovolj bi bilo, če bi Slovenija sprejela francoski predlog o formalnem zagotovilu Hrvaške, da noben dokument glede meje, ki je nastal po 25. juniju 1991, ni veljaven za končno odločitev o tem problemu, ne pa da uveljavila blokado, ki je celotno zgodbo dodatno zaostrila in zapletla," je dejal Juri.
"Obe državi sta krivi za neuspeh"
Dodaja, da se z blokado stanje približuje političnem nasilju ter da bo Slovenija uničila tudi celotni proces širitve EU. Kot poudarja, je z optimizmom pričakoval odzive Zagreba in Ljubljane na predloge evropskega komisarja za širitev Ollija Rehna, na koncu pa sta, kot je dejal, obe državi krivi za neuspeh. "Sicer pa protestiram proti naši, slovenski politiki, ker ne morem vplivati na hrvaško, niti nimam tega namena niti si tega ne želim ... Zdaj smo v slabšem položaju kot prej," je izjavil Aurelio Juri.
Ocenil je, da je po obdobju Milana Kučana, Janeza Drnovška in Ivice Račana, ki so imeli daljše in širše poglede, na oblasti "generacija kratkovidnih politikov na obeh straneh, ki ne vidijo, da nam grozi orkan".
Juri pozitivno o novi premierki
Optimistično gleda na novo hrvaško premierko Jadranko Kosor: "Čeprav je učenka Iva Sanaderja in je del enake politične opcije, imam rad ženske v politiki. Če bi bilo več premierk ali predsednic držav, sem prepričan, da bi imeli vsaj drugačen pristop, če ne drugačnih idej," je še povedal Juri za zagrebški tednik.
"Upam, da je primer z bombami spravil k pameti naše politike"
Opozoril je, da je v prihodnosti možno pričakovati več incidentov, kakršen je bil zelo resen poskus napada hrvaškega vojaškega veterana z bombami na slovenskega premiera Boruta Pahorja, ali gmotne škode na avtomobilih slovenskih lastnikov na hrvaški obali. "Mnogo tega je mogoče, gre za nenadzorovane situacije. Upam, da je primer z bombami spravil k pameti naše politike, ker sta se premier Pahor in premierka Kosorjeva slišala po telefonu in se dogovorila, da nadaljujeta dialog. To je dobra novica," je sklenil Juri.