TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
23. 7. 2010,
6.37

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 23. 7. 2010, 6.37

8 let, 9 mesecev

Zaposlitev mladih - tudi preko meje?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Imate od 25 do 29 let? Živite v obmejnem območju? Ko bo naslednjič zazvonil telefon, sprejmite klic.

Morda vas kličejo sodelavci čezmejnega raziskovalnega projekta, ki ga koordinira občina Zgonik in raziskuje izobraževalne ter poklicne poti mladih v čezmejnem prostoru. Naslov projekta je Izobraževalne in zaposlitvene poti mladih iz čezmejnega območja, financira ga dežela Furlanija - Julijska krajina iz sklada za slovensko jezikovno manjšino. Projekt bo segel v občini Sežana in Hrpelje-Kozina na slovenski strani ter v občine Zgonik, Devin-Nabrežina, Repentabor in Dolina na italijanski strani. Prav občine so pobudnice projekta, medtem ko bo za izvedbo poskrbel Slovenski raziskovalni inštitut SLORI iz Trsta. Mladi na prehodu v odraslost Odgovorna raziskovalka Norina Bogatec je na včerajšnji predstavitvi v Zgoniku pojasnila, da je cilj pobude "oblikovati izobrazbeni in poklicni profil mlade generacije, ki živi v čezmejnem prostoru ter ugotoviti njene navade preživljanja prostega časa in čezmejne mobilnosti." Gre za raziskovalno delo o dinamiki prehajanja iz mladostne dobe v odraslo, na območju, ki ga označujeta dva izobraževalna in zaposlitvena sistema. Pa tudi staranje prebivalstva zaradi nižje rodnosti in daljše življenjske dobe, migracije in daljši čas bivanja v izvornih družinah, kar pomeni odlašanje pri ustvarjanju lastne družine.

Zagate negotovosti oz. "prožnosti"

Daljša se čas izobraževanja, za študentsko populacijo sta značilna velik osip in daljši čas študija. Negotovost, z bolj uglajeno besedo "prožnost" zaposlovanja pa pomeni hitro prehajanje iz zaposlenosti v brezposelnost, kar otežuje ekonomsko in socialno osamosvojitev.

Preko meje po nove možnosti V tem času je prosti čas za mlade čedalje bolj pomemben, je dejala Norina Bogatec, mlade generacije potrebujejo sprostitev, razvedrilo in zabavo za miselno in čustveno regeneracijo: "V obmejnih območjih pa na izobraževalne, zaposlitvene ter osebne izbire in izkušnje vplivajo tudi čezmejne integracije, ki nudijo dodatne možnosti za izpolnjevanje življenjskih in poklicnih pričakovanj."

V kolikšni meri so ti pojavi prisotni v čezmejnem prostoru, je vprašanje, na katerega bo skušal odgovoriti projekt, ki bo anketiral 700 mladih, 350 v Sloveniji in 350 v Italiji.

Ne spreglejte