TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
27. 9. 2010,
16.45

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 27. 9. 2010, 16.45

8 let, 8 mesecev

"Vlado sem pozval, naj prevzame del odgovornosti za dogajanje v Vegradu"

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Podžupan Velenja Bojan Kontič je na vlado naslovil pobudo, v kateri jo poziva, naj kot delni lastnik podjetja prevzame tudi del odgovornosti za dogajanje v podjetju.

"Danes sem izrazil podporo Vegradovim delavcem, na dobrodelni prireditvi sem kupil sliko za 1.400 evrov, v sklad za pomoč delavcem nakazal več kot dvesto evrov, jutri pa bom stavkajočim kupil sendviče v vrednosti tristo evrov," je o svojih konkretnih aktivnostih za pomoč Vegradovim delavcem povedal podžupan Velenja Bojan Kontič. Denar za kosilo do 30. septembra Zadnji je tudi že javno opozoril na nesmisel javne kuhinje, financira jo mestna občina Velenje, upravlja pa Vegrad, ki ne izplačuje plač svojim delavcem. Javna kuhinja sicer deluje od aprila 2005, upravičenci − gre za približno 60 občanov, ki so tako ali drugače ogroženi − pa vsak dan vse dni v letu dobijo en topel obrok, za kar občina odšteje 40 tisoč evrov na leto.

"Delavcem Vegrada, ki živijo v samskem domu in zasebnih sobah v Velenju, smo od 26. julija zagotovili topel obrok popoldne, ko pridejo z dela. Do nedelje smo zagotovili 8.254 obrokov v vrednosti 23.463 evrov," pojasni Kontič. Denar je zagotovljen do konca septembra, "za nadaljevanje se bomo še dogovorili, odvisno od potreb delavcev po prehrani in razpleta v podjetju Vegrad", še dodaja Kontič.

Gre tudi za ugled naše države Sicer pa je kot poslanec na vlado naslovil tudi pobudo, v kateri jo poziva, naj kot delni lastnik podjetja prevzame tudi del odgovornosti za dogajanje v podjetju. "Pozivam vlado, naj ustanovi poseben sklad, iz katerega bi lahko poplačali delavce z začasnim delovnim dovoljenjem in začasnim bivališčem v Republiki Sloveniji. Tako bi jim omogočili, da se lahko vrnejo domov, s tem pa bi ohranili tudi ugled naše države v očeh mednarodne javnosti.

Menim, da ob dogajanju, ki smo mu priča v primeru Vegrad, ne moremo in ne smemo privoliti v oceno, da smo storili vse, kar po zakonu lahko, in da storiti več pač ni mogoče. Če odmislim kruto usodo posameznikov in njihovih družin, gre tudi za ugled naše države v tujini in za zaupanje naših državljanov v državo in njen pravni red," je zapisal Kontič.

Težava je tudi, še opozarja Kontič, da težavam ni videti konca, "mnogi imajo to smolo, da Slovenija z njihovo matično državo (BiH, op. a.) nima ratificiranega sporazuma, ki bi jim zagotavljal določene pravice. Tako ostanejo brez plače in brez pravic, ki jih imajo drugi zaposleni".

Kot smo tudi že zapisali, še vedno čakamo odziv premierja Borisa Pahorja na razmere v Vegradu. Stavkajoči delavci v Velenju ga namreč še niso dočakali.

Ne spreglejte