TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
16. 11. 2010,
7.52

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 16. 11. 2010, 7.52

8 let, 9 mesecev

V Kopru cisterna razdvaja strokovnjake

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Zgodbi o (ne)ohranitvi vodne cisterne na koprskem Muzejskem trgu še vedno ni videti konca.

Ko je že kazalo, da bo po številnih zapletih z izdajo strokovne odločitve o pomenu vodnega zbiralnika v dediščini mesta investitor tamkaj načrtovane garažne hiše vendarle lahko začel gradnjo, se je zgodil nov nepričakovan obrat.

Ministrstvo za kulturo je v začetku julija izdalo odločbo, s katero je določilo, da je treba z zaščitnimi raziskavami nadaljevati še jeseni, nakar bi lahko investitor (Kranjska investicijska družba) arheološke ostaline in cisterno na Muzejskem trgu nadzorovano odstranil in tako začel s pripravljalnimi posegi za gradnjo bodoče garažne hiše in poslovno-stanovanjskega objekta.

Zavod se je pritožil na odločitev ministrstva Strokovnjaki piranske enote zavoda za varstvo kulturne dediščine (ZVKDS) ostro nasprotujejo uničenju vodnega zbiralnika, zato so nemudoma prižgali rdečo luč in se pritožili na omenjeno odločitev ministrstva, ki je z odločbo izničilo pomen kulturnovarstvenega soglasja, ki so ga izdali v zavodu. "Na zahtevo kulturnega ministrstva in glede na vlogo investitorja smo namreč aprila izdali dodatne kulturnovarstvene pogoje, v katerih smo zapisali, da je treba vodno cisterno v celoti ohraniti," je jasen vodja ZVKDS Piran Bruno Purger.

V pogojih so med drugim zapisali, da je vodni zbiralnik možno zavarovati na osnovi posebnega projekta zaščite arheološke ostaline, morebiti predstaviti in situ ali v okviru novogradnje. "V tem primeru bi lahko bila funkcija objekta primarna, lahko pa se določi nova raba pod pogojem, da se bistveno ne poseže v njegovo strukturo," še dodaja strokovnjak. Če investitor v roku štirih mesecev ne bi začel z urejanjem cisterne, bi jo moral zasuti in zaščititi.

V KID pripravljajo pobudo za sprejetje prostorskega načrta Seveda nas je zanimalo, kaj na vnovične zaplete porečejo v Kranjski investicijski družbi (KID), kjer že kakšno leto čakajo na jasna stališča glede ohranitve cisterne, saj je s tem povezana odločitev, ali bodo sploh nadaljevali z uresničevanjem načrtov, ki so si jih zadali v Kopru.

"V tem trenutku skupaj z izbranim podizvajalcem pripravljamo pobudo za pripravo in sprejetje občinskega podrobnega prostorskega načrta. Glede na to, postopek poteka, vam več informacij o načrtovanem objektu žal ne moremo posredovati," je bila kratka vodja marketinga in odnosov z javnostmi v KID.

Ne spreglejte