Torek, 30. 8. 2011, 14.41
8 let, 7 mesecev
Pravilna prehrana nosečnic
Dobro počutje in zadovoljstvo je v nosečnosti v veliki meri odvisno od pravilne prehrane, zato morajo biti bodoče mamice pozorne, da v prehrano vključijo ustrezna hranila v zadostnih količinah. Zdravo nosečnost in pravilen razvoj otroka omogoča uravnotežena in zdrava prehrana, ki vsebuje dovolj sadja in zelenjave, polnovrednih živil, mleka in mlečnih izdelkov, mesa ter rib. Dnevni jedilnik tako nosečnice kot vsakega posameznika naj bi vseboval do šest obrokov, med katerimi so trije večji in trije manjši, vmesni obroki. Velikokrat rečemo, da nosečnice jedo za dva, ampak to prepričanje je zmotno, saj se nosečnicam vse do tretjega meseca nosečnosti potreba po energiji praktično ne poveča. V poznejših mesecih pa se poveča za do okoli 300 kilokalorij dnevno.
Vitamini za pravilen razvoj
Med nosečnostjo se bistveno poveča potreba po nekaterih vitaminih, zato je pomembno uživanje živil z bogato hranilno vrednostjo.
Za pravilen razvoj plodu so pomembni vitamin A, ki sodeluje pri razvoju srčno-žilnega sistema pri plodu, vitamini skupine B, še posebej pa vitamin B6, ki sodeluje pri razvoju živčevja in možganov, vitamina B2 in B1, ki sodelujeta pri pridobivanju energije iz hrane ter vitamin B12, ki sodeluje pri tvorbi eritrocitov. Pomembna pa sta tudi vitamin C, ki pomaga pri razvoju tkiv, in vitamin D, ki skupaj s kalcijem skrbi za razvoj kosti in zob.
Vitamin A najdemo v rdečem, oranžnem in rumenem sadju ter zelenjavi, jajcih in mlečnih izdelkih, vitamina B1 in B2 v stročnicah, zelenolistni zelenjavi in svinjini, kvasu in rjavem rižu, vitamin B6 v ribah, bananah, krompirju, grahu, arašidih, kvasu, vitamin B12 pa v mesu, ribah in mlečnih izdelkih. Dober vir vitamina C si jagodičevje, agrumi, paradižnik, brokoli, špinača, krompir, cvetača, paprika …
V prehrani pomembna tudi folna kislina
V skupino vitaminov B pa spada tudi folna kislina, ki jo najdemo v rdeči pesi, špinači, brokoliju, ohrovtu, agrumih, poru, cvetači, beluših in orehih. Pomembna je za splošno zdravje tako otroka kot matere, hkrati pa sodeluje pri številnih procesih razvoja otroka. Skrbi za tvorbo, presnovo in pravilno delovanje krvnih telesc, preprečuje nepravilno zapiranje nevralne cevi, ki pozneje tvori hrbtenico otroka. Folne kisline telo samo po sebi ne more proizvajati in jo moramo v telo vnašati s prehrano in dopolnili.
Pomembni tudi jod, kalcij in železo
Med minerali se v nosečnosti povečajo predvsem potrebe po kalciju, železu in jodu.
Jod je sestavni del hormonov ščitnice in skrbi za pravilno presnovo v telesu. Najdemo ga v ribah, školjkah, jajcih in mleku. Med minerali se v nosečnosti povečajo tudi potrebe po železu, ki ga najdemo v rdečem mesu, jetrih, sardinah, inčunih, slivah, suhem sadju, špinači, gobah. Železo skrbi za proizvodnjo hemoglobina v krvi ter skrbi za presnovo in tvorbo energije v telesu. Kalcij, ki ga najdemo v mleku in mlečnih izdelkih, ribah, oreščkih, stročnicah pa je pomemben za razvoj kosti in zob. Problematično pri pomanjkanju kalcija je, da ta manko v nosečnosti telo nadomesti s črpanjem iz kosti, kar lahko privede do osteoporoze.