Četrtek, 18. 3. 2010, 8.59
8 let, 7 mesecev
Omega 3 maščobne kisline
Omega 3 maščobne kisline so odgovorne za tvorjenje nekaterih hormonov v tkivih in so osnovni gradbeni element membrane naših celic. Brez omega 3 maščobnih kislin celice ne morejo v celoti izvajati svojih bioloških nalog. V zgodnjem otroštvu so pomembne za pravilen razvoj možganov in retine – možganske skorje.
Za srce in možgane
Omega 3 maščobne kisline se lahko akumulirajo v trombocitih, srcu in fosfolipidih. Nujne so za dobro delovanje srca in možganov, pomagajo pa tudi pri dihanju in pljučnih težavah, na primer pri astmi ali kronični obstruktivni bolezni pljuč. Zmanjšajo tveganje za nastanek koronarne arterijske bolezni, delujejo kot razredčevalci krvi, znižujejo krvni tlak in povečujejo elastičnost arterijskih sten. Izboljšujejo tudi nekatere avtoimunske bolezni, kot so lupus in revmatični artritis. Pomagajo pri uravnavanju razpoloženja ter izboljšujejo koncentracijo in spomin.
Previdno pri dodatkih
Lahko jih uživamo v obliki prehranskih dodatkov, a pri izbiri moramo biti previdni, saj imajo le nekateri preparati zadostne vsebnosti teh kislin. Mnoga prehranska dopolnila vsebujejo omega 6 maščobne kisline, ki jih imamo v telesu navadno že dovolj in tako lahko le še poslabšajo razmerje proti omega 3 maščobnim kislinam. Pri izbiri kapsul naj imajo prednost tiste z zadostno vsebnostjo vitamina E, ki izboljša izrabo esencialnih kislin v telesu.
Uživajte več rib
V svojo vsakdanjo prehrano uvedite več rib, poleg rib pa uživajte tudi deviško oljčno olje, kokosovo olje, avokado in maslo iz ekološko pridobljenega mleka. Od mesa se priporoča uživanje divjačine, od rib pa poleg hladnomorskih tudi tuno, ki je boljša v naravnem soku kot v olju, odlična pa je tudi sveža. Če imate raje lososa, poiščite divjega lososa, saj v gojenem ni toliko koristnih snovi, predvsem pa ne vsebuje dovolj omega 3 maščobnih kislin.