Ponedeljek, 26. 12. 2011, 18.01
8 let, 7 mesecev
Nad prehlad s psihološkimi ukrepi
Na psihološke ukrepe proti prehladu opozarja dr. John E. Eichenlaub: "Ko vas zmrazi ali občutite prepih, obstaja velika verjetnost, da se boste prehladili, ne zaradi samega prepiha, ampak ker si rečete: "Gotovo se bom prehladil. Jutri se bom zbudil s polnim nosom." Tovrstno prepričanje povzroča zaskrbljenost in čustveno stanje, ki ustreza prehladu."
Po Eichenlaubovem prepričanju lahko kar dve tretjini prehladov preprečite z ustvarjanjem bojevite psihološke trdnosti in zavedanjem, da niti en vsakodnevni dogodek ali stanje, kot so prepih, sprehod brez pokrivala ali nizke temperature, ne morejo izzvati prehlada. Če ste nervozni, lahko že najmanjša izpostavljenost neugodnim vremenskim razmeram povzroči refleksno curljanje iz nosu, a če ne boste začeli takoj skrbeti in zganjati panike, se bo nos vrnil v normalno stanje še preden se vseskozi navzoči mikrobi začnejo razmnoževati.
Od druge osebe se težko okužimo
Prehlad je nalezljiv prvih nekaj dni, kar pomeni, da je večina oseb, ki kiha in kašlja na javnem mestu že prebolela prvo fazo in se tako njihovih klic zelo težko nalezete. "Verjetnost, da se boste okužili od tuje osebe, se giblje okoli ničle, toda verjetnost da boste, ko vam kdo kihne v obraz, sami sebe mučili, dokler se ne prehladite, je precej velika," opozarja Eichenlaub.
Zaupajte v moč svojega organizma
Če ste prepričani, da nič ne more povzročiti prehlada, potem ga psihološko ne prikličete. Seveda se je v hladnih mesecih pametno toplo oblačiti in se izogibati velikemu mrazu, a hkrati morate svojemu telesu tudi zaupati. Pred mrazom se tako zavarujte v razumnih mejah, nato pa skomignite z rameni in pozabite, da vas je zeblo.