Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
12. 3. 2013,
10.19

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 12. 3. 2013, 10.19

8 let, 8 mesecev

VIDEO: Murder, My Sweet na Hrvaškem

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
V multimedijskem centru Luka v Puli bo na ogled ambientalna instalacija Murder, My Sweet slovenskih umetnic Mete Grgurevič in Urše Vidic.

Med 15. marcem in 3. aprilom se v multimedijskem centru Luka v hrvaškem Pulju z ambientalno instalacijo Murder, My Sweet predstavljata slovenski umetnici Meta Grgurevič in Urša Vidic, ki skupaj intenzivno ustvarjata od leta 2010. Prostorski poklon filmu noir bo svojo pot nadaljeval tudi v zagrebškem VN-ju, kjer bo projetk potekal od 9. aprila do konca meseca.

Ambientalno postavitev, v kateri umetnici v središče namesto junaka filma noir, ki je ciničen mačist, postavlja fatalno žensko, sta premierno predstavili pred dvema letoma na festivalu Mesto žensk. Ob projektu je Matjaž Brulc zapisal: "Murder, My Sweet se zgodi, ko likovni umetnici naredita remake filma noir, pri čemer medij gibljive filmske podobe zamenjata za galerijski ambient, kamor umestita svoj gesamtkunstwerk. Režiserki, ki za svojo pripoved ne potrebujeta filmske kamere, inscenirata polnokrvno doživetje, prostorski hommage filmu, ki na gledalca učinkuje tako s poudarjenim psihološkim nabojem kot tudi s prepričljivo vizualno strukturo, ki omogočata krepko in nepozabno čutno izkušnjo. Murder, My Sweet je temačen in skrivnosten labirint velemestnih trotoarjev, naelektren z erotičnim poželenjem in prikrito zloveščnostjo: tu so svetloba in tema, seks in nasilje, slutnja cigaretnega dima in cenenega viskija …"

Meta Grgurevilč in Urša Vidic sta se tudi v nekaterih starejših skupnih umetniških projektih lotevali vprašanja ženskosti v popularni kulturi. Tokrat se avtorici, kot še zapiše Brulc, k izročilu popularne kulture vračata predvsem skozi vprašanje forme: njuno delo je predvsem raziskava specifičnega vizualnega jezika, razgrajevanje njegovih možnosti premestitve v tridimenzionalni prostor, v katerega s postavitvijo vnašata črno-belo izkušnjo filma noir.

Ne spreglejte