Torek, 11. 3. 2008, 13.21
8 let, 7 mesecev
V Šentjakobskem gledališču bog po "allenovsko"
Četrta premiera v sezoni bo namreč minila v znamenju "allenovske" poetike in humorja. Krstna uprizoritev bo v četrtek, 13. marca, ob 19.30, napovedani pa sta tudi dve predpremieri.
Predstava Bog je nastala po besedilu ameriškega režiserja in igralca Woodyja Allena. Tič je tekst "dogradil" tako, da je skušal v stilu avtorjevega humorja še bolj izpostaviti večne življenjske teme, ki jih avtor sicer že sam postavlja v ospredje. Na primer vprašanje o bistvu človekove narave, smislu bivanja, obstoju boga in pomenu usode.
Komedija absurda, kot so jo poimenovali v gledališču, se med drugim ukvarja z vprašanjem konca ter razločevanjem med fikcijo in realnostjo. Igra se začne z obupanim prizadevanjem igralca in režiserja, da bi našla ustrezen konec igri - prvi jo je napisal, drugi v njej nastopa.
Tič je na novinarski konferenci dejal, da se je v režiserski vlogi tudi sam spopadel z velikim izzivom zaradi samega teksta in velikega ansambla. Na odru bo mogoče videti kar 23 nastopajočih, od tega 12 novih članov. Predstava je močno zaznamovana z "allenovsko" poetiko, hkrati pa pušča ogromno svobodo tistim, ki jo uprizarjajo, je presodil Tič.
Predstava sledi konceptu živega gledališča
Član umetniškega vodstva gledališča Dejan Spasič je dejal, da predstava nadaljuje težnjo letošnje gledališke sezone, ki sledi konceptu živega gledališča. Predstava Bog po njegovih besedah zastavlja vprašanja, kje sploh bog je, kakšen je njegov smisel in kdo se v vlogi boga pojavlja v gledališču.
V glavnih vlogah bosta nastopila igralec Boris Car in direktor Šentjakobskega gledališča ter ljubiteljski igralec Srečko Kermavner. V ustvarjalnem procesu je po besedah Tiča pomembno vlogo dobil zbor, ki ga v Allenovi različici sestavljajo ženske, kar je v nasprotju z grško gledališko tradicijo.
Kostume je oblikovala Katja Komljanec Koritnik, za scenografijo je poskrbel Damir Leventić, koreografijo pa je pripravila Saša Hodnik.