Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
14. 11. 2008,
14.08

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 14. 11. 2008, 14.08

9 let, 2 meseca

Trilogija ob 60-letnici Milčka Komelja

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Pri Novi reviji je v zbirki Poteze izšla zadnja knjiga iz umetnostnozgodoviske trilogije Milčka Komelja.

V knjigi Svetniki Komelj na izviren način obravnava izbrana likovna dela iz obdobja baroka. Izid knjige sovpada z avtorjevo 60-letnico, ob kateri mu je soproga Nada poklonila še dve knjigi - Otoke umetnosti in Otoke sanj.

Na predstavitvi govoril Niko Grafenauer

Komeljeva trilogija, ki ob 18. obravnava še 19. stoletje (Obrazi, 1999) in 20. stoletje (Poteze, 1997) je edinstveno delo na področju likovne umetnosti na Slovenskem, je na današnji predstavitvi dejal urednik zbirke Niko Grafenauer ter kot posebnost piščevega pristopa izpostavil, da zna Komelj evocirati duhovno atmosfero, kar vsem trem knjigam daje poseben pečat.

Knjiga Svetniki, podnaslovljena Slikarstvo 18. stoletja na Slovenskem, je po besedah akademskega slikarja Marijana Tršarja tridelna. Uvodnemu poglavju Pogled v nebu v slikarstvu 18. stoletja na Slovenskem sledjo analize posameznih del, tretji del pa predstavlja zapis z naslovom Goreče srce - namesto baročne pridige o ognju ljubezni, v katerem po Tršarjevih besedah etimološko duhovna sinteza obravnavanih umetniških fenomenov avtorju prerase v "poetizirani magistrale obravnavanega obdobja". Tršarja je sicer, kot je pojasnil, Komelj v svojem pisanju najbolj presenetil z zmožnostjo čustvenega vživljanja v umetnine.

Trilogija je po Komeljevih besedah nastala na pobudo Nika Grafenauerja. Ta ga je namreč spodbudil k pisanju interpretacij likovnih del. Tako je najprej obdelal 20., nato 19. in na koncu še 18. stoletje. Za prvo knjigo sta izbor del opravila skupaj z Grafenauerjem, za naslednji dve je izbor opravil sam, je pojasnil Komelj.

Barok kot eno izmed najbolj zanimivih obdobij

Obdobje baroka, ki ga obravnava v zadnji knjigi, sam označuje za prelomno in eno bolj zanimivih obdobij v slovenski umetnosti, odločitev za študijo o gorečem srcu pa je Komelj označil kot samoumevno, saj je umetnost baroka po njegovih besedah prežeta s tem motivom.

Knjigo, ki jo je Komelj posvetil "gorečemu srcu prijatelja pesnika Nika Grafenauerja", bogatijo celostranske barvne reprodukcije del. Ob koncu so dodani življenjepisi avtorjev, katerih dela so obravnavana v knjigi, ter povzetki v slovenskem, angleškem, nemškem, francoskem in italijanskem jeziku.

Ob jubileju izšel tudi zbornik

Komeljev jubilej pa je pospremil izid še dveh knjig. Njegova soproga je namreč, kot je zatrdila na predstavitvi, "brez Milčkove vednosti", uredila zbornik Otoki umetnosti, podnaslovljen Milčku Komelju na 60. postaji. V zbornik je umestila zapise "umetnikov, ustvarjalcev humanističnih ved in drugih osebnosti duha in srca", katerih naklonjenost si je Milček Komelj "pribesedil" z vsem dosedanjim znanstveno-umetniškim opusom. Knjiga je izšla pri KUD Logos, prav tako pa tudi knjiga Komeljevih pesmi z naslovom Otoki sanj, ki jo je prav tako brez Komeljeve vednosti uredila Nada Šumi.

Ne spreglejte