Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
10. 4. 2008,
10.01

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 10. 4. 2008, 10.01

8 let, 7 mesecev

Simoniti: Večina medijskih pritiskov je bila ustvarjena s povsem določenim namenom

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Minister za kulturo Vasko Simoniti je v pogovoru za Demokracijo med drugim govoril o medijski pluralizaciji in obisku predstavnikov mednarodnega inštituta za tisk (IPI).

Govoril je tudi o razmerah v slovenskem filmskem skladu in tudi o privatizaciji Blejskega otoka. Glede poziva predstavnikov IPI k dialogu v slovenskem medijskem prostoru je Simoniti pojasnil, da je v demokratični družbi dialog vedno dobrodošel. Po njegovem je bilo "ugotovljeno, da je dialog potreben predvsem med lastniki medijev, uredniki in novinarji", najboljši dialog pa je omogočen z resničnim in popolnim medijskim pluralizmom. In taka je bila tudi ugotovitev sestanka s predstavniki IPI na ministrstvu, je povedal.

IPI zgrožen glede ovadbe podpisnikov peticije

Predstavniki IPI so mu izpostavili tudi svojo zgroženost glede ovadbe podpisnikov peticije zoper cenzuro. Kot so mu na sestanku še dejali, bi bilo treba zakon, ki tako ovadbo omogoča, spremeniti. Simoniti jim je pojasnil, da je glede na neodvisnost tožilstva v naši državi zadeva v rokah pristojnega tožilca, ki bo odločil v skladu z zakonom in da "vlada niti ne more niti ne želi na kakršen koli način posegati v konkretne odločitve neodvisnih organov". Seveda pa se po besedah ministra v ustreznih institucijah lahko znova premisli, ali je tak zakon ustrezen.

"Treba je bilo urediti stare, še odprte projekte iz preteklih let"

O razmerah v Filmskem skladu RS je Simoniti dejal, da je bila večina medijskih pritiskov ustvarjena s povsem določenim namenom. Povedal je, da je dobrega pol leta nenehnega zaviranja tekoče filmske produkcije v Sloveniji minilo in dodal, da je bilo "treba urediti stare, še odprte projekte iz preteklih let". Filmski sklad je po njegovem mnenju v letu 2006 uspešno izvedel sanacijski program sedmih filmov, tekoča produkcija pa se je začela jeseni 2007. Skoraj vsi filmi iz sanacijskega programa so šli jeseni 2007 v kinematografsko distribucijo, "pri čemer se ne spomnim, da bi bili v kinematografih hkrati kar štirje domači filmi, kar se dogaja zdaj".

Simoniti: O krizi filmske produkcije ne moremo govoriti

Simoniti je izpostavil tudi film Petelinji zajtrk, ki je nastal s skoraj 90-odstotno podporo javnih sredstev Filmskega sklada in dosegel rekordno gledanost. V realizaciji je tudi program sklada za leto 2008, zato o krizi filmske produkcije ne moremo govoriti, "še posebej če vemo, da je bilo lansko leto na Festivalu slovenskega filma v Portorožu prikazanih 12 celovečernih filmov, od tega jih je kar 8 financiral slovenski filmski sklad".

Glede vračanja Blejskega otoka poudaril spoštovanje odločitve sodišča

Glede vračanja Blejskega otoka in možne odločitve sodišča v Stasbourgu pa je Simoniti povedal, da ni naloga ministrstva niti ministra, da ocenjuje, ali je sodna veja oblasti, ki je v svojih odločitvah avtonomna, v konkretnem primeru ravnala prav ali narobe. "Naša naloga je, da odločitve sodišča v celoti upoštevamo," je poudaril. V vsakem pravdnem postopku imajo vpletene stranke zakonito pravico uporabiti vsa legitimna pravna sredstva in poti za dosego pravične sodbe. Takšno pravico ima v tem primeru tudi upravičenec - Župnijski urad sv. Martina na Bledu, ki se pritožuje na razsodbo vrhovnega sodišča, je še povedal Simoniti.

Ne spreglejte