Sreda, 27. 2. 2008, 19.12
8 let, 7 mesecev
Razstava o slovenskem meščanstvu
Naslov kulturno zgodovinske razstave je Slovensko meščanstvo - Od vzpona nacije do nacionalizacije (1848-1948). Razstava predstavlja zgodovino slovenskega meščanstva v navedenem obdobju skozi njihov pogled na svet, vrednote, vero, politično in gospodarsko vlogo, bivališče in navade. Predstavljene so tudi nekatere najvidnejše osebnosti in rodbine.
Med izbranimi slovenskimi meščani, ki jih razstava podrobneje predstavlja, so Ivan Hribar, Janez Bleiweis, Janez Puh, Peter Kozina, Pavel Golia, družina Dolimar in drugi.
Slovensko meščanstvo je igralo vodilno vlogo pri vzpostavitvi in razmahu nacionalnega gibanja, ki je zaznamovalo rojstvo slovenskega naroda po letu 1848 in ji izoblikovalo vodilne simbole identitete. Meščani so bili tako nosilci demokracije, gospodarskega, znanstvenega in kulturnega napredka.
Pregled so pripravili v sodelovanju z več kot 20 sodelavci iz muzejev, Znanstveno raziskovalnega centra SAZU in s filozofske fakultete. Rdeča nit prejekta je razvoj meščanstva.
Ob razstavi so napovedani še zbornik, spletna predstavitev in dokumentarni film Ljubljana - Buenos Aires - Ljubljana s podnaslovom Parna pekarna in slaščičarna Franca Dolinarja. Slednjega bodo v četrtek ob 11. uri zavrteli v Kosovelovi dvorani Cankarjevega doma.
Z zgodovine meščanstva s poudarkom na Ljubljani se ukvarja tudi Mestni muzej Ljubljana, nekaj pričevanj je na ogled na njegovi stalni razstavi Obrazi Ljubljane.