Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
5. 3. 2013,
9.04

Osveženo pred

9 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 5. 3. 2013, 9.04

9 let, 1 mesec

Politična satira v režiji Borisa Kobala nocoj v Šentjakobskem gledališču

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
V Šentjakobskem gledališču bodo nocoj ob 19.30 premierno uprizorili komedijo britanskih avtorjev Antonyja Jaya in Jonathana Lynna z naslovom Da, gospod premier.

Predstavo v režiji Borisa Kobala bodo uprizorili na stranski sceni gledališča, na Vodnikovem trgu 5, ker, kot je na današnji novinarski konferenci poudaril umetniški vodja Zvone Šedlbauer, predstava zahteva drugačen oder. Dogajanje poteka v kabinetu britanskega premierja, zato je dvorana na Vodnikovem trgu, kjer ima sicer Šentjakobsko gledališče svoje upravne prostore, s 40 sedeži več kot primerna. Takšno prizorišče zagotavlja intimo štirih protagonistov, ki delajo v istem kabinetu.

Reševanje sveta ali reševanje samega sebe? Besedilo politične satire, kot jo je označil Kobal, je zelo gostobesedno. Zato od gledalca zahteva posebno pozornost. Zgodba se vrti okrog reševanja sveta, v resnici pa vsak od politikov rešuje le sebe, je dejal Kobal. Rdeča nit je gradnja naftovoda čez vso Evropo, pri kateri naj bi imela vodilno vlogo izmišljena država Kumranistan. Ob tej problematiki pa se odpira tudi več drugih tem, od tega, da v kabinetu ugotovijo, da je njihova kuharica priseljenka brez vizuma, do okoljskih vprašanj.

Neznosna lahkost odločanja Veliko je tudi črnega humorja, prek katerega pa se, tako pravi Kobal, odpirajo tudi širša etična vprašanja. Ko si veleposlanik Kumranistana zaželi, da mu ponoči za spolne užitke priskrbijo 12-letno deklico, se znajdejo pred veliko dilemo. V igri je namreč sto milijard dolarjev, je pojasnil Kobal. Šedlbauer je opozoril na "neznosno lahkost odločanja" oziroma izredno poenostavljen in ležeren način sprejemanja odločitev o ključnih rečeh.

Politični jezik ali ko se veliko govori in malo pove Po Kobalovih besedah je predstava za igralce zelo zahtevna, saj je težko doseči naravnost in kredibilnost igre na razdalji manj kot dva metra od občinstva. Igralci se ubadajo tudi z "memoracijo besedila", gre za političen jezik, v katerem se po Kobalovih besedah "veliko govori, a malo pove".

Ne spreglejte