Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
10. 11. 2008,
15.50

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 10. 11. 2008, 15.50

9 let, 2 meseca

Francosko-afganistanski literat Atiq Rahimi dobitnik Goncourta

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Najbolj ugledno francosko literarno priznanje za leto 2008 prejme francosko-afganistanski pisatelj Atiq Rahimi. Žirija mu jo je podelila za knjigo "Syngue sabour. Pierre de patience".

Atiq Rahimi, 46-letni pisatelj in filmski ustvarjalec afganistanskega rodu, je nagrado prejel v drugem krogu glasovanja, zanj je glasovalo sedem članov žirije, trije žiranti pa so na prvo mesto postavljali Michela Le Brisa in njegovo knjigo "La beaute du monde" (Lepota sveta). Avtor z dvojnim državljanstvom Rahimi se je rodil leta 1962 v Kabulu, iz Afganistana je zbežal v 80-ih letih, najprej v Pakistan, nato v Francijo, kjer je študiral filmsko umetnost in se je nazadnje tudi ustalil. Zdaj ima dvojno državljanstvo, francosko in afganistansko.

V obdobju po letu 2000 je napisal štiri romane. "Syngue sabour. Pierre de patience" (Syxngue sabour. Kamen potrpljenja) je njegov zadnji roman in obenem prva knjiga, ki jo je napisal v francoščini; prej je pisal v pakistanskem jeziku. Najbolj znan je po romanu "Earth and Ashes" iz leta 2002, po katerem so posneli tudi film. Napisal je tudi romana "The Thousand Rooms of Dream and Fear" (Tisoč soban sanj in strahov) ter "Eclipse" (Mrk).

Knjiga o izpovedi afganistanske ženske Nagrajeni roman prinaša izpoved afganistanske ženske vpričo moža, ki je zaradi strelne rane obsojen samo na vegetiranje. Skozi izpoved se junakinja osvobaja zakonskih, družbenih in religioznih spon. Naslov knjige se naslanja na tradicijo izpovedovanja pred čudežnim kamnom.

Renaudotovo nagrado prejel gvinejski pisatelj Monenembo Sporočili so tudi ime dobitnika drugega pomembnega francoskega književnega priznanja, Renaudotove nagrade. Prejme jo 61-letni gvinejski pisatelj Tierno Monenembo za knjigo "Le roi de Kahel" (Kralj Kahela). Dogajanje romana je postavljeno v Zahodno Afriko ob koncu 19. stoletja, v čas kolonizacije tega območja.

Ne spreglejte