Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Nedelja,
9. 10. 2011,
20.21

Osveženo pred

9 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Nedelja, 9. 10. 2011, 20.21

9 let, 1 mesec

Danilo Türk: Mislim, da smo Slovenci dobrosrčni ljudje

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Deklica z vžigalicami ni samo junakinja pretresljive Andersenove pravljice, poudarja predsednik RS, ki tudi pravi, da so otroci najbolj ranljiva skupina.

Fundacija predsednika republike Danila Türka že drugo leto zapored organizira dobrodelni koncert Pustimo jim sanje. Dobrodelni koncert bo v ponedeljek, 24. oktobra, na odru Cankarjevega doma pa bo glavna zvezda član fundacije in pobudnik koncerta Jan Plestenjak. Ob njem pa bodo nastopili tudi Julija Kramar, Maja Keuc, Zlatko, Massimo Savič, Time to time, Modrijani in Bilbi. Pred velikim koncertom smo o dobrodelnosti spregovorili s predsednikom republike Danilom Türkom, ki je povedal, da je zaznal žarek upanja v očeh mnogih otrok, čeprav so jih prizadela neprijetna doživetja. V intervjuju je pozval tudi vse, da pomagajo vsaj s toplo besedo ali z nasmehom, saj je na žalost vseh denarja vedno premalo za vse. Zakaj ste se odločili za ustanovitev fundacije? Otroci so najbolj ranljiva skupina, ki jim življenje vse preveč ukrade njihove sanje in upe. Prepričan sem, da vsak od nas lahko pripomore, da z majhnimi koraki spreminjamo velike stvari. To je bilo moje glavno vodilo pri razmišljanju o ustanovitvi fundacije. Vedel sem, da moje mnenje delijo tudi drugi. Zato sem k sodelovanju o razmisleku o fundaciji povabil somišljenike, s katerimi smo ustanovili fundacijo. Že prvo leto delovanja smo dosegli neverjetne rezultate, saj se je klicu pomoči otrokom, ki so žrtve nasilja, odzvalo veliko število dobrih ljudi, neposredno prek donacij tako fizičnih oseb kot tudi podjetij predvsem ob spremljanju prvega dobrodelnega koncerta Pustimo jim sanje. Konec oktobra bo v Cankarjevem domu že drugi dobrodelni koncert Pustimo jim sanje. Kako bi ocenili zavedanje Slovencev za dobrodelnost? Menim, da smo Slovenci zelo dobrosrčni ljudje. To se pokaže vedno, ko nas pretrese večja nesreča ali stiska. Dobro so nam poznane tudi individualne akcije za pomoč, ki vedno naletijo na odprta srca. Tudi prvi koncert Pustimo jim sanje je dosegel izjemen namen. Verjamem, da bomo uspešni tudi pri drugem koncertu, saj ljudje prepoznamo klic za pomoč in smo pripravljeni pomagati soljudem. Izjemno sem ponosen, da sem del tega izjemnega duha številnih prostovoljcev, ki so vpeti v pripravo in izvedbo dobrodelnega koncerta. Na koncertu bodo nastopili nekateri znani slovenski glasbeniki, drugi pa bodo dvigovali telefone v klicnem centru. Kako ste jih izbrali in ali jih je bilo težko prepričati? Jan Plestenjak, eden od ustanoviteljev fundacije, je že lani podal pobudo za organizacijo dobrodelnega koncerta in drugi ustanovitelji smo to njegovo pobudo z veseljem sprejeli. Tudi letos je Jan umetniško zasnoval koncert in k sodelovanju povabil izvajalce različnih zvrsti glasbe. Bralce zagotovo zanima, ali bodo tudi letos v klicnem centru telefone dvigali znani Slovenci in kdo so? Da, vsekakor, več deset javnih oseb bo v klicnem centru, ob in po koncertu, sprejemalo klice dobrote. Med njimi so različni ustvarjalci, od novinarjev, televizijskih voditeljev, igralcev do direktorjev.

Kakšen izkupiček pričakujete od koncerta, glede na to, da je bila lanska vsota izjemno visoka? Kakršenkoli bo izkupiček, bo dobrodošel za pomoč otrokom, žrtvam nasilja in najhujših zlorab, saj samo finančna sredstva niso dovolj, treba je še naprej širiti zavedanje o teh problemih in na tej podlagi snovanje in izvajanje različnih preventivnih dejavnosti.

Rekli ste, da samo finančna sredstva niso dovolj. Kakšni nefinančni koraki bi bili potrebni, da bi bilo manj nasilja nad otroki? Vse se začne v domačem okolju ter se potem prenaša na šolsko okolje, med vrstnike, v življenje. Veliko je že aktivnosti, namenjenih preprečevanju nasilja, spodbujanju vrednot prave vzgoje, pa tudi svobode, miru, zaščite osnovnih človeških in otroških pravic. Vendar vse to ni dovolj. Vse prevečkrat smo priča nasilju, za katerega sem osebno prepričan, da mora obstajati ničelna toleranca.

Vi imate prijatelje med predsedniki in visokimi politiki tako doma kot v tujini. Ali se o takšnih temah pogovarjate tudi na mednarodnih ravneh, ko vas obiščejo tuji politiki, in ali razmišljate o tem, da bi fundacija začela delovati tudi zunaj naših meja? Med svojimi službenimi obveznostmi, tako doma kot v tujini, si vedno vzamem čas in priložnost, da spregovorim o zaščiti otroških pravic in preprečevanju nasilja nad otroki. In širše, spoštovanju vseh človekovih pravic. Vedno naletim na pozitivna mnenja in strinjanje. Del aktivnosti in sredstev fundacije že vseskozi namenjamo tudi okolju zunaj naših meja. Letos smo že pomagali otrokom iz Libije, znova smo tudi pomagali pri rehabilitaciji otrok iz Gaze v Univerzitetnem rehabilitacijskem inštitutu Soča. V prihodnjem letu bomo našo pomoč namenili delovanju osrednjega, specializiranega slovenskega kriznega centra za otroke in mladostnike, žrtve nasilja in zlorab, na mednarodnem področju pa postavitvi Slovenske vasi misijonarja Pedra Opeke na Madagaskarju za otroke iz Akamasoa in v ta namen bomo zbirali sredstva tudi v okviru letošnjega dobrodelnega koncerta.

Se vam zdi, da dajemo v Sloveniji dovolj poudarka tej temi? Menim, da si prizadevamo, da potekajo razne aktivnosti, vendar je vedno prostor za izboljšanje. Več se moramo pogovarjati, še več storiti na preventivnem področju in se skupaj celo zavezati k preprečevanju kakršnegakoli nasilja nad otroki.

Kateri od obiskov pomoči potrebnim se vas je do zdaj najbolj dotaknil? Veliko jih je, še preveč, da bi samo katerega od njih izpostavil, od obiska koprskega kriznega centra za otroke, žrtev najhujših zlorab, do otrok invalidov iz Gaze ali libijskih otrok. Toda kljub njihovim neprijetnim doživetjem v preteklosti sem v njihovih iskrivih očeh vedno zaznal žarek upanja v prihodnost in uresničevanje njihovih sanj in naša dolžnost je, da jim omogočimo, da ta žarek ne ugasne.

Ali je težka naloga izbirati tiste, ki bodo deležni pomoči vaše fundacije, ko pa je pomoči potrebnih toliko, da verjetno denarja ni nikoli dovolj za vse? Da, žal nikoli ni dovolj denarja za vse. Še več, zmanjka celo samo tople besede, ki jo otroci še kako potrebujejo. Zato bi želel pozvati vse, da pomagajmo. Že samo topel, iskren nasmeh bo tem otrokom naredil veliko veselje.

Ali lahko že danes povemo, da bo drugemu sledil tudi tretji in četrti in peti … koncert ter da bo fundacija delovala še naprej? Vsekakor, saj je med nami še vedno preveč neizpovedanih zgodb o otrocih, ki so doživeli nepopisne duševne in fizične bolečine, dolžnost odraslih pa je, da omogočimo ne samo brezskrbno otroštvo, temveč zdravo prihodnost otrok. Deklica z vžigalicami ni samo junakinja pretresljive Andersenove pravljice, ampak večni simbol otroškega trpljenja. Skrb za otroke je središče našega prizadevanja, spodbujanje aktivnosti za preprečevanje in odpravljanje posledic kakršnegakoli nasilja nad otroki, od družinskega, šolskega in lokalnega okolja, do območij, kjer je ogrožen mir in povsod tam, kjer je grobo kršeno otrokovo dostojanstvo ter so ogrožena življenja in zdravje otrok. Vse te življenjske situacije narekujejo različne aktivnosti naše fundacije še naprej. Fundacija bo delovala še naprej ter si v domačem in mednarodnem okolju prizadevala za pomoč otrokom, za boljši mali svet.

Ne spreglejte