Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
2. 11. 2011,
6.37

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 2. 11. 2011, 6.37

8 let, 9 mesecev

Viktorijini slapovi – "dim, ki grmi"

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Slepeča belina, ki hrumi v globino, so najmogočnejši afriški slapovi na meji med Zimbabvejem in Zambijo. V 1700-metrski vodni zavesi padejo povprečno 92 metrov v bazaltno kotanjo.

Mavrica nad Viktorijinimi slapovi "Dim, ki grmi" (Mosi-oa-Tunya v jeziku domačinov) so mogočne slapove, ki prek 1700 metrov širokega praga padejo okrog sto metrov v globino, poimenovali domačini, odlični opazovalci narave. Slapovi se namreč že od daleč "kadijo" iz bazaltne razpoke, saj se vodni pršec v jasnih dneh vidi že z razdalje 65 kilometrov, od blizu pa se penijo kot najboljša milnica. Za nameček razkošen vodni padec ustvarja hrup, kot da bi ga povzročila topotajoča čreda zeber, bežečih pred plenilci. Nad hrumečo vodno pesmijo se zaradi sončnega poljuba vodnih kapljic stalno boči pisana mavrica, ki se včasih celo podvojeno raztegne čez nebo. Prvi Evropejec, ki je občudoval ta dih jemajoč prizor, je bil leta 1855 škotski raziskovalec David Livingstone, ki je vodno razkošje poimenoval po svoji kraljici – Viktorijini slapovi. Kljub britanskemu poimenovanju slapovi ostajajo Afričanom, saj si jih delita dva narodna parka: Viktorijini slapovi v Zimbabveju in Mosi-oa-Tunya v Zambiji.

Najveličastnejši s ptičje perspektive "Ob tako čudovitem prizoru morajo med poletom ostrmeti tudi angeli," je očaran od lepote slapov zapisal Livingstone. In prav res slapovi, ki že z žabje perspektive zbujajo strahospoštovanje, s ptičje perspektive pokažejo svoj najveličastnejši obraz. Temnomodri Zambezi, ena najdaljših afriških rek, se lenobno kotali skozi zelena prostranstva, dokler ne zgrmi čez 1700 metrov široko bazaltno steno, nad katero se dviguje vodni "dim", ki daje občutek, da je prelom zajel požar. Najširši slapovi na svetu imajo v deževnem obdobju rekorden pretok deset milijonov litrov vode na sekundo, v sušnem obdobju pa je vodni padec manj intenziven, a še vedno občudovanja vreden. Vodne kapljice še vedno osvežijo obiskovalce, ki se v največji vodnatosti slapov na ogled odpravijo kar v dežnem plašču ali skriti pod dežnikom. Vodni pršec se lahko dvigne celo 300 metrov v višino in v svoji okolici ustvarja pravi tropski deževni gozd, kjer stalno "dežuje".

Hudičev bazen nad četverico slapov Slepeča belina razjarjenega Zambezija uroči pogled iz džungelskega zavetja, pešpot vzdolž Viktorijinih slapov pa poduči, da vodno zaveso sestavljajo štirje odseki: Hudičev slap, Glavni slapovi, Mavrični slapovi in Vzhodni slap. Najšibkejši člen Viktorijinih slapov je Hudičev slap, ki pade v globino s 70 metrov, najvišji – Mavrični slapovi – pa se penijo 108 metrov in nad svojo razpenjeno belino čarajo mavrico. Pod njenim obokom pa svojo pravljico sanjajo kopalci, ki si ob vnaprejšnji rezervaciji privoščijo kopanje v Hudičevem bazenu, le streljaj od razjarjenega vodnega padca.

Koristne informacije Država: Zimbabve Glavno mesto: Harare Uradni jezik: angleščina Verstvo: Prevladuje krščanstvo. Valuta: ameriški dolar (1 EUR = 1,375 USD) Vizum: Za državljane Slovenije je potreben, urediti si ga je treba vnaprej. Kdaj na pot: Viktorijini slapovi so najmogočnejši v deževnem obdobju od novembra do maja, v sušnem obdobju pa se njihova vodna zavesa ponekod pretrga. Septembra in oktobra je najboljši čas za opazovanje živalstva v Zimbabveju. Zdravstveno opozorilo: Pogojno obvezno cepljenje proti rumeni mrzlici, priporočljivo cepljenje proti hepatitisu A in B ter tifusu, obvezne tablete proti malariji in potrebna zaščita z repelenti.

Ne spreglejte