Ponedeljek, 18. 4. 2011, 15.30
8 let, 9 mesecev
Top 5 potovalnih mitov
Prve oblike turizma, kot ga poznamo danes, so se začele pojavljati v začetku 19. stoletja in so se do danes že močno preoblikovale. Še vedno je skupno vsem popotnikom, da s potovanja "pripeljejo" nove, zanimive zgodbe, ki pa so pogosto prirejene, napihnjene ali celo izmišljene. Skozi vse pripovedke so se izoblikovali potovalni miti, nekateri so nastali na podlagi resnice, drugi pa so močno privlečeni za lase.
Zaradi uporabe mobilnega telefona lahko strmoglavi letalo
Uporabo mobilnih telefonov na letalu so prepovedali v devetdesetih, ko še zdaleč niso bili videti tako kot danes. Bali so se, da bo signal motil pilotove inštrumente, kar bi lahko povzročilo nesrečo. Zvezna uprava za letalstvo je leta 2006 naredila študijo, s katero pa ni ne potrdila ne ovrgla trditve o motenju signala, zato prepoved na večini letal ostaja še danes.
Z rezervacijo vnaprej boste veliko prihranili
To je zagotovo eden od mitov, ki v sebi skriva tudi resnico. Rezervacija veliko vnaprej se pogosto izkaže za cenejšo, kot če jo napravite, ko se vaš odhod približuje. A če ste prilagodljivi glede na datum in destinacijo, potem lahko najdete krasno ponudbo zadnji trenutek, ko predvsem letalske družbe ponudijo tako imenovano last minute ponudbo. Biti morate pozorni in slediti internetnim stranem in z malo sreče bo poceni dopust vaš.
V tujini vas bodo okradli
Ta mit se zagotovo drži vseh, ki so jih v tujini že oropali, nekateri imajo celo tako smolo, da se skoraj na vsakem potovanju znajdejo v tem neprijetnem položaju. Res je, da veliko svetovnih mest velja za priljubljeno zbirališče tatov, a resnica je tudi, da veliko tujih držav velja za manj kriminalne kot pa prostor, v katerem mi živimo. Roparji se bodo spravili na ljudi, ki se jim zdijo najbolj ranljivi, in to so pogosto prav turisti, ki pozornost namenijo predvsem znamenitostim in ne svojim stvarem.
Angleško razumejo vsi
Angleški jezik je zagotovo najbolj razumljen jezik na svetu, kar pa še ne pomeni, da ga znajo vsi tudi uporabljati. Na številnih destinacijah so slabe izobraževalne ustanove in ne ponujajo učenja angleščine, spet drugje pa se lokalni prebivalci tujega jezika ne želijo naučiti, saj se bojijo izumrtja svoje kulture. Zadnje študije so pokazale, da angleško razume 1,8 milijarde ljudi, kar pa predstavlja slabo četrtino svetovnega prebivalstva.
Tablete proti malariji varujejo pred to boleznijo
Ena najhujših potovalnih bolezni je zagotovo malarija, proti kateri pa se ne moremo stoodstotno zaščititi, saj so vsa zdravila proti tej smrtonosni bolezni od 85- do stoodstotno učinkovita. Z jemanjem zdravil boste le zmanjšali možnost za okužbo, ne zagotavljajo pa vam popolne zaščite, s čimer še vedno veliko ljudi živi v zmoti.