Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
20. 6. 2012,
8.35

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 20. 6. 2012, 8.35

8 let, 9 mesecev

San Francisco, mesto veselja in dobrih ljudi

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Pozabite na snobizem in prepotentnost New Yorka, na zahodni obali vas namreč pričakuje San Francisco, mesto umetnikov, svetovljanov in "čudakov" ter seveda odlične morske hrane.

Mesto ob Tihem oceanu spada med obvezen postanek za vse tiste popotnike, ki ameriški Zahod obdelujejo po sistemu Los Angeles–Grand Canyon–Las Vegas–San Francisco. Med vsemi omenjenimi svetovnimi zbirališči evropskih in japonskih turistov pa je prav San Francisco tisti, ki ponuja največ kozmopolitanskosti, spoštovanja do tradicije, kulturnih presežkov, prikupne spontanosti in sproščenosti, vse skupaj zavito v podobo modernega in tehnološko naprednega velemesta. Mesto, zgrajeno na zlatu Dediščina zlate mrzlice je prisotna tako rekoč na vsakem koraku. Kaj ne bi bila, ko pa gre zasluga za nastanek mesta prav žlahtni kovini, ki so jo odkrili na vzhodu, ob vznožju gorovja Sierra Nevada. Sla po dobrem zaslužku je sredi 19. stoletja na Zahod prignala na tisoče ljudi. Zgovoren je podatek, da je samo v dveh letih (med 1847 in 1849) število prebivalcev v San Franciscu s podeželskih 400 naraslo na 25 tisoč, večinoma so bili to seveda moški. Med njimi je bilo veliko Kitajcev, ki so prišli na delo v rudnike, pozneje pa so jih uporabili tudi pri gradnji transkontinentalne železnice. Zapuščina dotičnega priseljevanja je v vsej številčnosti vidna na primeru kitajske četrti, ki je ena največjih v ZDA. Še več, vsak peti meščan San Francisca je potomec kitajskih priseljencev.

Uničujoč potres in nova priložnost 18. april 1906. Datum, ki je spremenil podobo mesta in ga usodno zaznamoval. Potres in požar, ki mu je sledil, je za sabo pustil več kot tri tisoč življenj in materialno škodo, primerljivo s pustošenjem orkana Katrina leta 2005. Iz ruševin pa je nastalo novo, moderno mesto z eno najboljših protipotresnih gradenj na svetu. Na ta dosežek nas venomer opomni pogled na zastavo in grb mesta – tam je namreč upodobljen feniks, ki se veličastno dviga iz pepela.

Največje bogastvo so ljudje Vsak popotnik, ki ni zavezan natrpanemu itinerarju potovalnih agencij in ki je pripravljen navezati pristen stik z domačini (kar pri prijateljskih in odprtih Američanih ni težava), bo hitro ugotovil, da prebivalcem mesta nenehna potresna ogroženost ne pride do živega. Največje bogastvo San Francisca so namreč prav ljudje. Svobodomiselni, dobrodušni in odprti, kot so, pustijo prijeten občutek sprejetosti, ne glede na to, od kod prihajaš in kakšni so tvoji svetovni nazori. Sinergija med različnimi rasami, jeziki in nacionalnostmi je izjemna in vredna posnemanja kjerkoli na svetu.

To pa seveda ne pomeni, da je to vse, kar mesto ponuja. Arhitekturni presežki, gurmanske specialitete, pestrost kulturno-zabavnih dogodkov in zapuščina burne zgodovine so le nekateri poudarki, ki kličejo k obisku San Francisca.

Arhitekturni biser iz leta 1937 Most Golden Gate, ki povezuje San Francisco z okrajem Marin in je del legendarne avtoceste U.S. Route 101, je eden od najbolj impozantnih simbolov Združenih držav. Lahko ga prevozite, prekolesarite ali prepešačite in ne glede na to, s katere strani ga občudujete, arhitekturni biser iz leta 1937 nikoli ne razočara niti najzahtevnejših fotografov. Med najbolj priljubljenimi atrakcijami je še en simbol San Francisca, Alkatraz. Za trideset dolarjev, kolikor stane vožnja s trajektom in avdio voden ogled po zaporu, dobite pretresljivo prvoosebno izkušnjo nekdanjih kaznjencev in paznikov. Kot zanimivost, na Skali so bili zaprti tudi zloglasni Al Capone, George "Machine Gun" Kelly in Robert "Birdman" Stroud.

Odlična morska hrana Odločitev, kam na kulinarične specialitete, je v mestu, kjer na 28 ljudi obratuje ena restavracija, zelo težka. Toda vendarle, če vas bo pot zanesla v Frisco, obiščite Fisherman's Wharf, kjer boste poleg odlične sveže pripravljene morske hrane lahko našli tudi znameniti Pier 39 (in morske leve, ki se tam sončijo), pomorski muzej in nepregledno množico stojnic s spominki in hitro prehrano. Kar zadeva hrano, bolje pripravljenih rakovic Dungeness in čorbe iz školjk ne boste užili nikjer drugje. Med duhom preteklosti in veseljem do življenja Vsak obisk San Francisca prav tako ne sme mimo ogleda že omenjene kitajske četrti in znamenitih vijugastih cest na aveniji Vermont, za najboljši razgled nad mestom pa se povzpnite na Coit tower. In ne pozabite ne cable car, še enega od mnogo simbolov mesta. Mesta, ki vas ne bo pustilo malodušnega, saj ponuja resnično noro vožnjo med duhom preteklosti in zanesenjaštvom do življenja.

Ne spreglejte