Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
15. 12. 2010,
7.52

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 15. 12. 2010, 7.52

8 let, 9 mesecev

S starodobniki čez Avstralijo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Neskončne rdeče ceste Avstralije navadno samevajo, zato je množica starodobnikov nadvse nenavaden pojav. Le kaj se dogaja? Dobrodelna 5500-kilometrska vožnja s starodobniki od Sydneyja do Darwina.

V 12 dneh od Sydneyja do Darwina Od boga pozabljena notranjost rdeče celine navadno pomeni kraljevanje na prašni cesti, saj lahko ves dan meriš kilometre avstralskih cest pa ne srečaš žive duše. Zato je "gneča" starodobnikov, ki pogumno bijejo boj z rdečo neskončnostjo, res nekaj nenavadnega. Naključje je hotelo, da smo ujeli deveto etapo 12-dnevne dobrodelne vožnje od Sydneyja, nesojene avstralske prestolnice na vzhodni obali države, do Darwina prav na severu Avstralije, ki števec obremeni za približno 5500 kilometrov.

Širokogrudna Avstralca, ki v skoraj puščavski vročini potrpežljivo hladita pregret motor svoje bele "limuzine" in zraven prigrizneta zaslužen sendvič, se pustita zmotiti vprašanjem radovednežev, čemu takšna gneča na cesti. Med klepetom mimo polzijo pisani starodobniki, iz katerih nas pozdravljajo vozniki nasmejanih obrazov in širokega srca.

Mednarodna neprofitna organizacija Variety, the Children's Charity, ki se trudi polepšati vsakdan bolnih in prikrajšanih otrok ter otrok s posebnimi potrebami, je leta 1985 organizirala prvo dobrodelno vožnjo čez avstralska prostranstva, ki je v četrt stoletja postala ugledna prireditev s tradicijo.

Vozniki starodobnikov za otroke s posebnimi potrebami

Vožnje se lahko udeležijo lastniki jeklenih konjičkov, starejših od 20 let. Tisti avgustovski ducat dni je po avstralskih cestah prašilo 125 starodobnikov, ki so za otroke s posebnimi potrebami zbrali več kot dva milijona avstralskih dolarjev. Vsak voznik mora za "štartnino" zbrati vsaj 800 avstralskih dolarjev, imena sponzorjev pa se svetijo s karoserije njegovega avtomobila. Gorivo in vzdrževanje jeklenega konjička sta voznikov strošek, za prehrano in prenočevanje dobrosrčnežev pa večinoma poskrbijo redki domačini ob poti, ki tako dodajo svoj košček v mozaik malce drugačne dobrodelne akcije.

Vozniki se med vožnjo ne srečujejo samo z nadležnim prahom, ki jih napada z vseh koncev, žarečo vročino, ki ji kljubujejo brez klimatskih naprav, in manjšimi okvarami starodobnikov, ki bi si nekateri že zaslužili počitek, tudi gromozanske luže lahko zmedejo nizke avtomobile, zato pomoč pravega džipovskega avtobusa še kako prav pride, da "zastoj" na cesti Sydney–Darwin ne ohromi dobrodelnosti.

Ne spreglejte