Sreda,
6. 6. 2012,
14.11

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

počitnice

Sreda, 6. 6. 2012, 14.11

8 let, 8 mesecev

Prva pomoč pri sončnih opeklinah, pikih in vbodih

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Opekline, ki smo si jih pridelali, ko smo zadremali na soncu, skeleč ožig meduze in razbolelo stopalo od srečanja z morskim ježkom nam lahko pokvarijo dopust. Kako to preprečiti?

Sončne opekline Ko je koža rdeča, napeta in občutljiva, govorimo o opeklinah, ki smo jih dobili pri pretiranem izpostavljanju soncu, lahko jim sledijo tudi mehurji in lupljenje kože. Če se pojavita še glavobol in vročina, je priporočljivo obiskati zdravnika, sicer pa si lahko pomagate tudi sami.

Hladilne kreme in losjoni

Izogibajte se mastnim kremam, ki zapirajo pore in preprečujejo koži, da bi oddajala toploto in se tako ohlajala. Kljub vsemu, kar ponuja trg, je za blaženje opeklin najbolj priljubljen gel aloe vere, ki kožo pomirja in ohlaja ter ustvarja idealne pogoje za njeno celjenje. Nanesete ga na opečeno mesto in narahlo razmažete, če ga boste imeli shranjenega v hladilniku, bo hladilni učinek še močnejši.

Voda

Opekline izsušijo telo navznoter in navzven. Poskrbite, da boste nadomestili izgubljeno tekočino in veliko pijte, koži privoščite mlačno kopel. Na opečeno mesto položite bombažno krpo ali tetra plenico, namočeno v hladni vodi. Namesto vode lahko uporabite ohlajeno fiziološko raztopino, ki jo pripravite tako, da v litru zavrete vode raztopite dve žlički soli.

Čaj

Tanini, sestavine čaja, čudežno blažijo opečeno kožo. Zmočite več vrečk črnega ali zeliščnega čaja in jih položite na opečeno mesto; v kad potopite šopek čajnih vreč in si privoščite kopel, ki bo pomirila bolečo kožo, ali pa skuhajte močan čaj in ga odcejenega na hitro ohladite z ledom. Vanj pomočite tanko krpo in jo ovijete okoli opekline.

Splošno

Jogurt, kumarice, med, mleko, skuta, rezine sadja, jajca in celo kis ne sodijo na vašo opečeno kožo, čeprav za hip delujejo blažilno, sploh če prihajajo naravnost iz hladilnika in vas seveda hladijo. Po nekaj minutah imate na sebi le še veliko hrane, ki jo je treba pospraviti. Tudi vtiranje vitaminov, kreme za britje ali kreme proti izpuščajem ni priporočljivo, da o nanašanju zobne paste ali alkohola ne izgubljamo besed – to je prepovedano! Enako velja za stiskanje mehurjev, ki nastanejo po opeklinah, in lupljenje kože.

Ožigi meduze Kogar ožge meduza, mora nemudoma iz vode in poskrbeti za mesto ožiga. Če se meduzine lovke še vedno oprijemajo kože, jih odstranite, vendar ne s prsti. Nato kožo dobro sperite z morsko vodo, nikakor s sladko, saj bi to lahko še poslabšalo reakcijo. Najbolje je, če imate pri roki kis, s katerim izperete rano tako, da jo polijete z njim, ali pa vanj namočite košček gaze in ga na tem mestu nežno držite pol ure. Kis lahko nadomestite z limoninim sokom ali sodo bikarbono, vendar je ne vtirajte na boleče mesto. Alkohola ne uporabljajte! Potem, ko ste zaustavili delovanje strupov, je čas, da jih odstranite s kože. Priporočljiva je uporaba brivske pene, ki jo odstranite z britvico, ker pa tega navadno ni v bližini, lahko rano zdrgnete tudi s peskom. Obolelo mesto sperite z vročo vodo. Bodite pozorni na znake alergične reakcije, kot so težko dihanje, zateklost obraza, ust, vratu, težave s požiranjem, vrtenje ... in v hujših primerih poiščite zdravniško pomoč.

Bližnje srečanje z morskim ježkom Kdor se je kdaj pobližje srečal z morskim ježkom, ve, kako boleče in trdovratne so lahko njegove bodice. Najprej jih poskusite odstraniti s pinceto, tam, kjer so se bodice zadrle pod kožo, pa jih namočite v kis ali na mesto vboda za pol ure položite krpo, namočeno v kis. To jih bo zmehčalo, da bodo pokukale ven ali razpadle. Poleg tega si lahko privoščite tudi vročo kopel, pa kateri ponovite postopek s kisom. Pomembno je, da odstranite vse bodice, da ne pride do okužbe.