Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
3. 5. 2011,
22.19

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 3. 5. 2011, 22.19

8 let, 9 mesecev

Edinburg – mesto neštetih zgodb

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Edinburg, glavno mesto Škotske, je mesto, ki združuje elemente srednjega veka in elemente 21. stoletja. Za vsako stavbo, katedralo ali celo pokopališčem se skriva zanimiva zgodba.

Edinburg sem začutila v pravem pomenu besede, saj sem tistih sedem dni preživela v študentskem domu edinburške univerze. Za obisk mesta sem se odločila predvsem zato, da obiščem prijateljico, ki tam študira, saj me načeloma severna mesta ne navdušujejo preveč. Ker sem ponavadi bolj navdušena nad južnimi in toplimi kraji, moja pričakovanja nad oblačnim in deževnim mestom niso bila visoka. Mesto se mi je zato na vsakem koraku in ob vsakem navdušenem pogledu nevoščljivo posmehovalo in po svoje vzklikalo: "I proved you wrong!" ("Nisi imela prav!").

Edinburg je mesto, ki te v trenutku osvoji s svojimi majhnimi škotskimi trgovinami s kilti in prisrčnimi kavarnami. Poleg čudovite arhitekture, dih jemajočega botaničnega parka in enega najbolj zanimivih muzejev so me navdušili tudi domačini, ki so za razliko od našega malega naroda zelo prijazni in ustrežljivi.

Prav vsakomur bi priporočila, da si ogleda to mesto, saj je res nekaj posebnega. Turiste navdušuje s svojim mogočnim gradom, ki tam stoji že od leta 1130, s kraljevo palačo, ugaslim vulkanom, velikimi nakupovalnimi ulicami …

Zgodba pokopališča Greyfriars

Na prvi pogled je pokopališče Greyfriars le običajno britansko pokopališče, ki se po svojem videzu močno razlikuje od slovenskih. Vsa pokopališča v Edinburghu delujejo zelo strašljivo in skrivnostno. Toda prav to pokopališče v svoji na videz srhljivi podobi nosi prisrčno zgodbo o policistu Johnu Grayu in njegovem psu Bobbyju.

John Gray je bil edinburški policist, zadolžen za nočne obhode in nočni mir v mestu. Z njegovim psom Bobbyjem sta vsako noč imela enako pot po mestu. Po dveh letih druženja je Bobbyjev lastnik zbolel za tuberkulozo in kmalu umrl. Pokopali so ga na pokopališču Greyfriars. Po lastnikovi smrti je Bobby 14 let noč in dan sedel na njegovem grobu. Bobby je dobil tudi svoj kip tik pred pokopališčem, po njem pa so poimenovali tudi bar.

Mogočni grad, dom zadnje škotske kraljice

Ker je Slovenija tako majhna država in je pri nas vse majhno in skromno, me velika mesta in njihove ulice, muzeji, gradovi vedno znova prevzamejo zaradi svoje velikosti. Tako je bilo tudi z edinburškim gradom. Grad je zgrajen na ugaslem vulkanu, in ko se vzpneš na hrib, se počutiš, kot da si ravnokar potoval v času, saj se kar naenkrat znajdeš v srednjeveški vasici. Grad, ki je spremenjen v muzej, nam prikazuje, kakšno je bilo življenje v času srednjega veka. Prikazuje blišč in bedo tistega časa, saj si tam lahko ogledamo tako majhne in srhljive ječe, v katere so zaprli vse mestne zločince, kot tudi veličastne sobane, okrašene s številnimi meči različnih velikosti.

V grajskem muzeju si lahko ogledamo tudi znamenite kraljevo krono, žezlo in meč. Omenjene tri predmete Škoti imenujejo "Honours of Scotland" in so njihov največji ponos iz časa kraljice Marije I. in njenega sina Jamesa V.

Kraljeva palača Holyrood

Holyroodska palača stoji na koncu edinburške ulice Royal Mile in leži tik ob ugaslem vulkanu Arthur's Seat, ki ponuja čudovit razgled na palačo in Edinburg. Danes palača služi za poletni oddih kraljeve družine.

Palačo je leta 1128 zgradil škotski kralj David I., v njem pa je živela tudi zadnja škotska kraljica Marija I., sestrična Elizabete I. Palača ima poleg vseh veličastnih soban, čudovitih vrtov in starega pohištva tudi temnejšo plat. Lord Darnley je v eni od soban ubil Davida Rizzija, domnevnega ljubimca njegove žene, škotske kraljice Marije. Sledovi krvi na lesenem podiju so vidni še danes. Kljub dolgoletnemu trudu, da bi madež odstranili, ga niso mogli in je viden še danes. Nekaj let pozneje pa je Elizabeta I. dala umoriti svojo sestrično Marijo I. zaradi babingtonske zarote, katere cilj je bil umoriti Elizabeto.

Rojstni kraj Harryja Potterja

Ker sem velika oboževalka knjig o Harryju Potterju, sem bila nad glavnim mestom Škotske še toliko bolj navdušena, saj me je nanj spominjal prav na vsakem koraku. Poleg vseh mestnih značilnosti, ki ustrezajo opisom v knjigi, sem si lahko ogledala majhno kavarnico The Elephant House in v njej popila kavo. V tej kavarni je J. K. Rowling pisala dogodivščine o mladem čarovniku in krojila njegovo usodo na Bradavičarki.

Ne spreglejte