Sreda, 10. 6. 2015, 11.28
7 let, 3 mesece
Zakaj so Twitter preplavili selfieji s tamponi?
Na Twitterju se pojavljajo fotografije selfiejev moških in žensk s tamponi za ušesom, v nosu, zataknjenimi za brado in tako dalje. Vse s ciljem opozarjanja na tabuje, ki v širšem družbenem in različnih kulturnih prostorih še vednos premljajo menstruacijo.
S fotografijami, ki polnijo družbeno omrežje, želijo avtorji demistificirati menstruacijo in spodbuditi h govorjenju o tem naravnem procesu, ki ga velikokrat še vedno spremljajo nelagodje, zadržki, celo sram.
#JustATampon Text TAMPON to donate £3 to @PlanUK which will pay for a woman's sanitation in Uganda for a year. pic.twitter.com/3CNcAAly0o
— JEN in a JAR (@Jeninajar) June 8, 2015
Gre za kampanjo #JustATampon, s katero želita portal VPoint in mednarodna dobrodelna organizacija za otroke Plan UK spodbuditi sproščen pogovor o menstruaciji, preseči z njo povezanih predsodkov in opozariti na neenakosti med spoloma. Kampanja uporabnike Twitterja spodbuja, da posnamejo selfie s tamponom in ga na Twitterju objavijo pod geslom #JustATampon.
Don't panic it's #justatampon @PlanUK pic.twitter.com/tLfE7HerGm
— Carol Smillie (@carolsmillie1) June 8, 2015
"Bolna sem," je mogoče slišati reči žensko, ki ima menstruacijo, pa čeprav gre za proces, ki je povezan z zdravim telesom. "Prišla je teta s Krvavca," je nekoliko bolj humorno opisovanje mesečnega stanja ženske. Mogoče ravno zato, da se s tem zmanjša nelagodje?
Ob nakupu vložkov in tamponov se ne zgodi redko, da vam na blagajni ponudijo vrečko, v katero je mogoče ob odhodu iz prodajalne skriti vsebino nakupa. Res gre za podrobnost, a v njenem ozadju je mogoče prebirati omenjene tabuje, ki še vedno spremljajo menstruacijo.
Supporting @PlanUK #JustATampon campaign. Breaking the stigma around tampons with my beard. pic.twitter.com/gFOTTLmEXo
— David Tapp (@David_Tapp) June 8, 2015
Ob predvidevanju morebitnega negativnega odziva na kampanjo, ki bi jo nekateri lahko označili za trivialno ali celo za "gnusno", je dobrodelna organizacija svojo gesto na spletni strani pospremila z naslednjimi besedami: "Stigma in zadrega, ki spremljata menstruacijo, prispevata k neenakosti med spoloma." Vsak dan ima približno 800 milijonov žensk med 15. in 49. letom menstruacijo, so še s številkami opisali ta vsakodnevni, a zakrit pojav.
I don't need tampons any more but others do. Support #justatampon -break taboos - and...more info coming up pic.twitter.com/WDW8aS4lkg
— Jenny Eclair (@jennyeclair) June 8, 2015