Ponedeljek, 26. 9. 2016, 15.52
7 let, 1 mesec
V slovenskem šolstvu največ pripomb na predmet zgodovina
Hrvate zmotili mama v predpasniku in ženska z dekoltejem, kaj pa moti Slovence?
Potem ko smo pred kratkim pisali o hrvaškem učbeniku za glasbo, ki je javnost razburil zaradi po mnenju nekaterih neprimerne upodobitve mame in ženske, smo na Zavodu za šolstvo preverili, kakšnih pripomb, če sploh, so deležni učbeniki in delovni zvezki, ki jih uporabljajo slovenski šolarji.
V začetku novega šolskega leta so uporabniki hrvaškega profila na Facebooku Knjige, ki imajo rade otroke opozorili na učbenik za glasbo, namenjen hrvaškim prvošolcem. Ta po njihovem mnenju povsem neprimerno prikazuje podobo matere in ženske.
Avtorica učbenika Diana Atanasov Piljek je mater upodobila kot staromodno gospodinjo v predpasniku in hišnih copatah s cofki, žensko pa kot zapeljivo dolgolasko z oblinami in visokimi petami.
Preberite še:
- Ravnatelj: Dober uspeh je dober in pika! #intervju
- Miha Kos: Otrok ni okras svojih staršev, je naložba, v katero je treba vlagati vse življenje #intervju
- "Najlažje je otroku prižgati risanko. Težje se je z njim igrati. #intervju
Na hrvaškem ministrstvu za šolstvo so se odzvali s pojasnilom, da v dveh šolskih letih, odkar je učbenik v uporabi (od leta 2014), na njegovo vsebino še niso prejeli nobene pritožbe. Dodali so, da je učbenik pridobil pozitivno strokovno mnenje. Po njihovem mnenju gre pri poročanju o tem za senzacionalizem.
Anketa na Siol.net: polovico bralcev ilustraciji zmotili, polovice ne
O zadevi smo povprašali tudi bralce našega medija. Na vprašanje, ali se vam zdi primer upodobitve mame in ženske v učbeniku Moja glasba 1 sporen, je dobrih 49 odstotkov bralcev odgovorilo, da jih način upodobitve ne moti, slabih 47 odstotkov pa jih meni ravno nasprotno.
Zavod za šolstvo: Malo kritik, več predlogov
Kaj pa učbeniki in delovni zvezki, ki jih uporabljajo slovenski šolarji? Kako pogoste, če sploh, so pripombe nanje, smo preverili na Zavodu za šolstvo.
Kot so nam zagotovili, tovrstnih pripomb ni veliko. Bolj pogosto kot kritika na konkretne vsebine v obstoječih učnih gradivih na Zavod za šolstvo prihajajo predlogi po razbremenitvi učnih gradiv z vsebinami na splošno in po dopolnitvi učnih gradiv z aktualnimi vsebinami. To so na primer vsebine s področja vedenja in čustvene inteligence, zdravstva, računalništva.
Najpogosteje se obregnejo ob zgodovino
Pripombe se najpogosteje nanašajo na predmet zgodovina, bolj konkretno na umestitev vsebin novejše zgodovine, so zapisali v odgovoru.
Osnovnošolski delovni zvezek bo potreboval osvežitev. Znamenita Benečanka, rdeča hiša na Tartinijevem trgu v Piranu, ni več rdeča, ampak ima po obnovi fasado v sivi barvi.
Občasno prejmejo tudi pripombe na predmet slovenščina, gre na primer za kritiko besedil posameznih avtorjev, dokaj pogosto pa predlogi in pripombe zajemajo tudi medpredmetne vsebine, ki so vključene v različne predmete oziroma področja.
Predlogi se nanašajo predvsem na vsebine, ki pomenijo učinkovito sodelovanje in življenje v družbi, so pojasnili na zavodu.
Za gimnazijske predmete in splošnoizobraževalne predmete v srednjem strokovnem in poklicnem šolstvu evidence po posameznih predmetih na zavodu ne vodijo, zato podatkov o predlogih nimajo.