Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Neža Mrevlje

Nedelja,
24. 11. 2013,
11.24

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Nedelja, 24. 11. 2013, 11.24

9 let, 2 meseca

Razstava garderobe modne gurujke

Neža Mrevlje

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Razstava Isabelle Blow skozi oblačila predstavlja življenje britanske modne poznavalke.

V sodelovanju s fundacijo Isabella Blow in Central Saint Martins je v londonski galeriji Somerset House do 2. marca na ogled razstava Isabella Blow: Fashion Galore!, modni pregled, ki časti nenavadno življenje in garderobo britanske zaščitnice mode in umetnosti. Isabella Blow, rojena v svet britanske aristokracije, je svojo kariero začela v osemdesetih prejšnjega stoletja kot asistentka legendarne Anne Wintour pri ameriški reviji Vogue. Ob vrnitvi v London leta 1986 je delala za Tatler, modno revijo, ki jo je vodil britanski Vogue. Enajst let pozneje je postala modna urednica Sunday Times Styla, vrnila se je še k reviji Tatler, tokrat kot modna urednica. Za obe reviji je delala do svoje smrti leta 2007.

Isabella Blow je skozi svojo kariero, prežeto s strastjo do ustvarjalnosti, podprla in navdihnila številne umetnike in oblikovalce. Odkrila je tudi številne modele, med njimi na primer Sophie Dahl in Stello Tennant, sodelovala pa je s kultnimi fotografi. Med njimi so bili Steven Meisel, David LaChapelle in Sean Ellis.

Isabella Blow je premikala meje razumevanja mode, tako v domačem kot mednarodnem modnem in umetnostnem prostoru pa je postala legendarna osebnost, stilska muza.

Poznavalka, ki je odkrivala ustvarjalce Na londonski razstavi predstavljajo na stotine kosov iz garderobe Blowove, gre pravzaprav za eno izmed največjih zasebnih modnih zbirk prejšnjega in zgodnjega 21. stoletja, ki je zdaj v lasti Daphne Guinness. Med oblačili so številna s podpisom tistih ustvarjalcev, ki jih je odkrila in javnosti predstavila prav Blowova sama. Med njimi so na primer Alexander McQueen, Philip Treacy, Hussein Chalayan in Julien Macdonald ter drugi.

Razstavo je kuriral Alistair O'Neill v sodelovanju s Shonagh Mashall. Pod oblikovanje razstave se je podpisal arhitekturni studio Carmody Groarke, pod stilske instalacije pa modna oblikovalka Shona Heath.

Življenje skozi oblačila Razstava ekstravagantno zbirko oblačil modne gurujke predstavlja skozi njena različna življenjska obdobja. Začenja se z družinskimi fotografijami, prikazom odraščanja v aristokratski družini. Del je posvečen modnima oblikovalcema McQueenu in Treacyju, vključuje njuni diplomski deli in njune zgodnje kose, narejene po načelu reciklaže, kot je na primer nastalo tudi poročno pokrivalo Blowove.

Prav tako sta prikazani jesensko-zimska kolekciji obeh oblikovalcev iz leta 1996. To je McQueen posvetil Blowovi, prav ta mu je prinesla tudi slavo.

Oblačila s podpisi znamk Viktor & Rolf, Jeremy Scott, Comme des Garçons in Julien Macdonald so predstavljene v delu, posvečenemu očaranosti Blowove nad angleškim podeželjem. V tem delu je njena garderoba razdeljena na štiri tematske okvirje, ki na različne načine govorijo o Isabellinem domišljijskem svetu, naseljenem z ljubeznijo do ptic, rož in nadrealističnega.

Ob zasnovi postavitve arhitekturnega biroja Carmody Groarke se je modna oblikovalka Shona Heath posvetila stilskim instalacijam in tako na razstavi zasnovala kar nekaj videzov Blowove, njenega kombiniranja oblačil, rekonstruirala jih je na podlagi fotografij. Ta del postavitve tako razkriva samosvoj in eklektični modni slog.

Nekoč je Isabella Blow dejala: "Moda je vampirska stvar, zažre se ti v misli. Zato nosim pokrivala. Tako vse druge držim stran od sebe." Gre za besede, ki razkrivajo njeno razumevanje oblačil kot oklepa, zaščite.

Poleg navedenih oblačil in modnih dodatkov pa so med omenjenimi na razstavi predstavljena tudi tista s podpisom znamk Fendi, Escada, Teerabul Songvich, Dior, Prada, Jeremy Scott, Benoit Meleard za Jeremy Scott, John Galliano za Dior, Manolo Blahnik in Marni.

"Modra dama" Isabella je nekoč namignila: "Pozornost vedno posveti glavi in nogam, poudari jih." Gre za besede, s katerimi so vpeljali sekcijo, posvečeno pokrivalom in čevljem, ki jih je nosila modna ikona. V tem delu je oblikovalka Shona Heath na podlagi garderobe postavila urbano modno instalacijo.

Pregled se končuje s sekcijo Modra dama (La Dame Blue), pomladansko-poletno kolekcijo 2008 Alexandra McQueena, pri kateri je oblikovalec sodeloval s Philipom Treacyjem. Kolekcijo sta posvetila takrat že preminuli Isabelli Blow in se tako poklonila njeni dediščini in vlogi.

Ne spreglejte