Torek, 31. 5. 2011, 14.16
8 let, 10 mesecev
PRELISTANO: Leto prevar
Avtor: Andrej Gelasimov Založba: Modrijan, 2011 Cena: 16,40 evra
Gelasimova, sicer filologa in gledališkega režiserja, z Američanom J. D. Salingerjem primerjajo predvsem zaradi njegovih junakov, ki so običajno mladostniki na prehodu iz otroštva v odraslost. Tudi v Letu prevar ni nič drugače. Glavna protagonista sta najstnik Sergej oziroma Serjoža ter dvajsetinnekajletni Mihail (Miša), v knjigi pa ju spremljamo skozi leto dni – od dne, ko se spoznata. Zgubo Mihaila je namreč Serjožev oče, bogat ruski podjetnik, najel, da bi sina naučil "piti, tepsti se, kurbati se, skratka, iz njega naredil človeka". Sprva poslovni odnos med mladeničema kmalu postane veliko bolj pristen, čeprav prihajata iz povsem različnih svetov, v zgodbo pa vstopi tudi dekle Marina, okoli katere se splete neizogiben ljubezenski trikotnik.
Na videz dokaj običajna zgodba je posebna že zaradi konteksta, v katerem se dogaja. Postavljena je namreč v Rusijo konec devetdesetih let, v čas gospodarskega razkroja in astronomske inflacije. Mihail je značilen predstavnik večine Rusov, ki ga je revščina prignala že skoraj na rob obupa in je pripravljen sprejeti praktično kakršnokoli delo. Sergej pa je otrok novega denarja, sin enega od novopečenih bogatašev, ki jim je uspelo, da so si v postkomunistični Rusiji nagrabili nepredstavljivo bogastvo. Prijateljstvo z Mišo zanj pomeni pobeg od očeta, ki nadzira vsak njegov korak, in možnost, da spozna življenje, kot ga živi večina Rusov.
Oba junaka pa se kmalu in pravzaprav nehote znajdeta v nizu težav, ki jih poskušata rešiti vsak na svoj način, a s tem povzročata le nove. Ko se v zgodbo vpletejo tudi zloglasni ruski mafijci, se zdi, da sta zabredla pregloboko. Razplet pa je presenetljiv in marsikateri lik, ki se nam sprva zdi utelešenje zlobe, se izkaže za prav simpatičnega.