Ponedeljek, 23. 8. 2010, 14.23
8 let, 7 mesecev
"Obožujem Prešernove kosmate verze"
Katero knjigo ste nazadnje prebrali, kakšen vtis je pustila na vas? Prebirate tudi erotično literaturo?
Nazadnje sem prebrala knjigo Umetnost ljubezni avtorja Ovidija, spremno besedo pa je napisala moja nekdanja profesorica za latinščino na filozofski fakulteti Barbara Šega Čeh. Knjiga me je pritegnila zaradi naslovnice, pozneje pa še zaradi vsebine, saj Ovidij piše tudi o tem, kako ljubezen ohraniti. Poleg tega pa je Umetnost ljubezni dober vir antičnih mitoloških motivov, človeških značajev ... In za povrh vsega mi je všeč tudi to, da je na eni strani tekst v latinščini, na drugi pa v slovenščini. Tako sem se pogosto ustavljala pri povedih in primerjala stavčno stavo ... Vem, sliši se dolgočasno, jaz pa v takšnem jezikovnem raziskovanju naravnost uživam!
Trenutno pa berem Na hrbtu črnega žrebca Azre Širovnik – knjigo mi je posodila prijateljica in sodelavka. Že oba omenjena literarna dela sta tudi nekoliko erotična. Glede ostale erotične literature pa: Skrivnosti tajskih žensk preberem večkrat (knjigo imam že vsaj pet let) na leto, Kamasutra pa me še ni pritegnila. Mogoče tudi zato ne, ker je ta knjiga napisana v nemščini ...
Katero knjigo (ali knjige) bi priporočili tudi drugim bralcem in zakaj?
1. Marjanca Scheicher: Kešpička (za starost 18 ali več) – ker je dinamična knjiga, ki se prebere na mah, odraža tudi vedenje današnje mladine. 2. Dim Zupan: Bela noč v Črni vasi (za mladino) – ker te drži v napetosti do konca, spoznavaš temačno preteklost neke družine iz Črne vasi, skoraj kot kriminalka. 3. Juri Muri v Afriki (za otroke) – to knjigo skoraj vsak večer preberem svojemu sinu Martinu Jakobu, ker je nor na živali, pripoved pa se super bere zaradi simpatičnih rim. 4. Srebrna knjiga Koktejli in zlata knjiga Čokolada (za gurmane) – za nove ideje ... 5. Fuk je Kranjcem v kratek čas (tistim, ki so mislili, da je Prešeren dolgočasen) – obožujem Prešernove kosmate verze, škoda, da niso bolj znani in cenjeni. 6. Janez Vrečko: Od antike do avantgarde − ko celo antika, Krst pri Savici in druga pomembna literarna dela in obdobja postanejo zanimiva.
Kaj menite o dandanes nadvse priljubljenih priročnikih?
Doma imam kar nekaj priročnikov, ki pa jih pogledam le redko. Žal je tako, da jih kupim, potem pa preberem le tisto, kar me zanima.
Se pri knjigah, ki vas zanimajo, raje odločite za nakup ali izposojo v knjižnici?
Priznam, v knjižnici me že kar dolgo časa ni bilo (vsaj pol leta), nazadnje sva tja odšla skupaj z Martinom Jakobom, on pa si je izbral tri knjige o avtomobilih, motorjih, traktorjih in bagrih. Ob tem imam slabo vest, ker jih moram še vrniti ... To je bilo v potujoči knjižnici.
Knjige raje kupujem, še najraje na Petrolu, ko plačam bencin, med nakupovanjem v nakupovalnih centrih in podobno, saj so žepne izdaje dovolj poceni, da si jih lahko vsak privošči. Tudi ko sem še hodila v šolo, na gimnazijo ali faks, sem imela vse kupljene učbenike, da sem po njih pisala – natančneje: ob strani sem delala kratke izpiske, kaj je v odlomku, ali pa podčrtovala s flomastrom ...
Prebiranje knjig na internetu: da ali ne in zakaj?
Jaz sem za "ne", ker ne morem ostati skoncentrirana na dogajanje, zaplete itd. v knjigi. Rada imam vonj po knjigi, da se sproščeno zleknem na kavč ali posteljo in berem. Na internetu raje preberem kakšne zanimive članke ali krajše zgodbe.