Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Nedelja,
7. 9. 2008,
13.44

Osveženo pred

7 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Nedelja, 7. 9. 2008, 13.44

7 let, 1 mesec

Nikjer v Afriki

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Avtobiografska pripoved nemško-judovske pisateljice je svetu postala bolj znana, potem ko je prišla tudi na filmska platna. Film Nikjer v Afriki je prejel tudi oskarja za najboljši tujejezični film.

Avtor: Stefanie Zweig Založba: Učila Cena: 28,90 eur

Stefanie Zweig je morala leta 1938 skupaj s starši pobegniti pred nacističnim preganjanjem Židov v Afriko. Njena družina si je zavetje poiskala v Keniji, kjer je bilo življenje trdo, denarja pa komaj za njeno šolanje. Skoraj deset let kasneje se je skupaj s svojo družino vrnila nazaj v Nemčijo, kjer jih je pričakala lakota in obup, avtorico pa tudi težave pri prilagajanju na novo okolje. Zaradi velike ljubezni do pisanja in še večje do Afrike, se je odločila svojo zgodbo predstaviti širši javnosti.

Roman Nikjer v Afriki je torej zgodba o judovski družini, o Walterju Redlichu, njegovi ženi Jettel in njuni hčerki Regini, ki so v času druge svetovne vojne morali zapustiti rodno Nemčijo. Selitev v novo kulturo je najbolje prenesla petletna Regina, ki je Kenijo že ob prvem stiku močno vzljubila. Najbolj srečna je bila, kadar je lahko svoje dneve preživljala v veličastni afriški naravi, v družbi živali in toplih domačinov. Medtem ko je njenim staršem ta selitev pomenila nekaj povsem drugega. Razvajena Jettel, vajena meščanskega življenja, je dolgo časa trpela zaradi osamljenosti, ki ji jo je predstavljala afriška divjina in preprostost. Spominov na staro življenje se je oklepal tudi njen mož Walter, Reginin oče, ki se je najbolj od vsega veselil pisem in novic iz Nemčije. Zakonca sta oba močno hrepenela po domovini, življenju, ki sta ga pustila za seboj in ljudeh, ki sta jih izgubila v vojni, medtem ko sta stik drug z drugim skoraj povsem izgubila. Vse skupaj se še bolj zaplete, ko se ob koncu vojne želi Walter vrniti v Nemčijo, medtem ko hči in žena temu nasprotujeta.

Avtorica nam s podrobnim in poetičnim orisom junakov, njihovih skrbi in hrepenenj pusti, da vstopimo v njihov svet in smo tako priča konfliktom, upanju, moči in ljubezni. Predstavi nam tako problem odmaknjenosti od domovine kot tudi odmaknjenosti od soljudi, predvsem pa nam približa tragedijo izseljenih judovskih družin v času holokavsta. Če si morda še niste ogledali filma, potem bo ta knjiga dobra izbira za vse daljše jesenske večere.

Ne spreglejte