Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
24. 7. 2009,
17.22

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 24. 7. 2009, 17.22

8 let, 7 mesecev

Knjiga Slovenija v ruskih očeh pogled Rusa na Slovenijo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
"Moja knjiga je pogled Rusa na Slovenijo," je ob predstavitvi knjige Slovenija v ruskih očeh dejal njen avtor, nekdanji ruski veleposlanik v Sloveniji Vjačeslav Dolgov.

Med stvarmi, ki bi se jih lahko Rusi naučili od Slovencev, je dolgoletni diplomat omenil pripadnost in spoštovanje svojega jezika.

Knjiga napisana tako za Ruse kot Slovence Všeč mu je tudi, kako Slovenci skrbijo za svojo državo, tudi ekološko, zelo pa ceni tudi njihovo upornost in vztrajnost. "Veliko dosežejo le ljudje in države, ki vztrajajo pri začrtanih ciljih," je poudaril Dolgov, ki Rusom v svoji knjigi predstavlja Slovenijo pet stoletij po tem, ko je Diplomat Žiga Herberstein Slovencem odkrival Rusijo.

Lastnost Slovencev, da si zadajo visoke cilje in pri njih vztrajajo, je ob predstavitvi knjige pred tradicionalno nedeljsko slovesnostjo ob Ruski kapelici pod Vršičem pohvalil tudi sedanji ruski veleposlanik Mihail Vanin. "To mnogo pove. Slovenski narod je zmožen doseči vse, kar si želi in zastavi," je poudaril. Po njegovih besedah je knjiga Slovenija v ruskih očeh napisana tako za Ruse kot tudi za Slovence, ki na ta način lahko izvejo, kako Rusi razmišljajo in kaj čutijo.

Dolgovu je v Sloveniji všeč veliko stvari Dolgov, ki je v Ljubljani sklenil 28-letno službeno kariero v tujini, priznava, da mu je v Sloveniji všeč veliko stvari. "Če veleposlaniku država ne ugaja, mora reči ne in nemudoma oditi domov," je prepričan. Diplomat mora po njegovem imeti veliko prijateljev zaradi svoje dežele, mora biti iskren in si prizadevati za čim boljše odnose med državama ter pomagati pri reševanju težav, če do njih pride. Poleg tega mora izkoriščati ves čas, ki mu je na voljo, za stike z domačini.

Dolgov tudi meni, da gospodarska kriza, ki je zajela ves svet, v Sloveniji "ni tako občutna", veseli pa ga tudi, da je "v Ljubljani slišal veliko ruščine"

Predgovor napisala Aleksander Geržina in Dimitrij Rupel Knjiga Slovenija v ruskih očeh je napisana v slovenščini in ruščini, predgovor zanjo pa sta napisala predsednik društva Slovenija-Rusija Aleksander Geržina in nekdanji slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel. Geržina je iz knjige izpostavil misel, da se moramo še bolj potruditi, da bi Slovenijo bolje predstavili Rusom, kar je težko. Rupel pa je dejal, da se redko zgodi, da kak diplomat napiše knjigo o deželi, v kateri je služboval. Po njegovem mnenju se je Dolgovu v času, ko je bil veleposlanik v Ljubljani, posrečilo narediti zelo dober vtis o svoji državi. "Preko njega je Rusija v Sloveniji delovala le pozitivno," je poudaril.

Veliko izkušenj z Rusijo ima direktor podjetja Riko Janez Škrabec, ki ga je Dolgov poleg svoje žene Elvire označil za "krivca" za nastanek knjige. Škrabec je poudaril, da je dobro sodeloval z vsemi tremi ruskimi veleposlaniki v Sloveniji - Tigranom Karahanovom, Vjačeslavom Dolgovom in Mihailom Vaninom. Pri Dolgovu se mu zdi "pomembno v pozitivnem smislu", da je bil tudi del sovjetske diplomacije.

Ne spreglejte