Danes je mednarodni dan boja proti homofobiji in transfobiji, zato smo pogledali, katere knjige z LGBT tematiko lahko pri nas v slovenščini prebirajo otroci in mladina.
1. Suzana Tratnik – Ime mi je Damjan
Roman, po katerem avtorica in režiserka Maja Weiss trenutno pišeta scenarij za celovečerec, govori o "drugačnežih" z družbenega roba, o odraščajočem devetnajstletniku, ki se odpove svojemu imenu in pripisani družbenospolni identiteti. Roman je napisan na zabaven in napet način, presojanje pa je prepuščeno bralcem in bralkam.
2. Janja Vidmar – Fantje iz gline
Roman slovenske pisateljice iz leta 2005 je bil nominiran za nagrado večernica, v njem pa se Janja Vidmar loteva odraščanja gimnazijcev, ki morajo svoja homoseksualna nagnjenja zaradi homofobne okolice prikrivati.
3. Justin Richardson in Peter Parnell – In s Tango smo trije
Prisrčna slikanica temelji na resnični zgodbi, ko sta se v newyorškem živalskem vrtu leta 1998 zaljubila pingvina Roy in Silo. Ker je par posnemal druge pingvinje pare, med drugim sta si v gnezdo položila kamen, so se v živalskem vrtu odločili, da jima podarijo jajce. Roy in Silo sta vzgojila pingvinčico Tango.
4. Alexandra Maxeiner in Anke Kuhl – Vse naše družine
Slikanica poskuša otrokom približati različne oblike družin, od enostarševskih, sestavljenih, do istospolnih družin. Knjiga je leta 2011 prejela nemško nagrado za najboljšo poučno slikanico, obravnavne teme pa ne bodo v pomoč zgolj pri razumevanju lgbt družin, temveč tudi pri razumevanju drugih okoliščin, v katerih odraščamo.
5. Alenka Spacal – Mavrična maškarada
Slikanica slikarke in teoretičarke Alenke Spacal govori o zabavi v maskah, ki jo priredijo živali. Te se preoblačijo v različne spole, na zabavo pa je vabljena tudi želva, ki svojega spola ne pozna. Na karnevalu spozna, da je k spolom najbolje pristopiti igrivo, kot je zapisano na avtoričini spletni strani, pa je pravljica tako lahko v oporo otrokom pri doživljanju lastnega spola.
6. Stephen Chbosky – Charliejev svet
Mladinski roman o odraščanju Charliejev svet je leta 2012 dobil svojo filmsko različico, v kateri je zaigrala Emma Watson. Knjižna uspešnica že od svojega izida buri duhove v ZDA, letos pa je v prevodu izšla tudi pri nas. Poleg opisovanja odraščanja, seksa in drog se roman loteva tudi homoseksualnosti prek lika Patricka.
7. France Novšak – Dečki: roman iz dijaškega internata
Roman, ki govori o odnosu med dvema mladostnikoma v dijaškem internatu, je izšel leta 1938, po njem pa so leta 1976 posneli tudi 65-minutni film v režiji Stanka Pusta. V romanu Novšak opisuje fantovsko zaljubljenost in iskanje mladostnikove identitete, hkrati pa kritizira družbeno nenaklonjenost istospolni ljubezni.
8. Nancy Gargen – Pismo za Annie
Roman ameriške avtorice iz leta 1982 v prevodu Dušanke Zabukovec iz leta 1996 govori o dveh srednješolkah, ki se zavesta, da njuno prijateljstvo prerašča v nekaj več, ob čemer se jima odpirajo nove dileme in odločitve.
9. Jeffrey Eugenides - Middlesex
Eugenidesov roman skozi družinsko zgodbo grških priseljencev v ZDA pripoveduje zgodbo o Calliope, hermafroditu, ki po puberteti postane Cal. Knjigo poleg odličnega pisateljskega sloga zaznamuje tudi neobremenjeno pripovedovanje glavnega junaka o iskanju svoje spolne identitete in mesta v svetu.
10. Kate Walker – Peter
Peter je roman o avstralskem najstniku, ki ga odbijajo pritiski družbe, naj se podredi stereotipni podobi mačo moškosti. Njegova zmedenost postane toliko večja, ko se zaljubi v bratovega najboljšega prijatelja, ki je gej. Peter je odkrit roman o tem, da moramo biti zvesti sebi.