Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
21. 5. 2010,
12.26

Osveženo pred

8 let, 10 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 21. 5. 2010, 12.26

8 let, 10 mesecev

Zdravo kombiniranje hrane

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Gre za sistem pravilnega prehranjevanja, ki ima za posledico spremembo metabolizma v organizmu in s tem posledično izgubo odvečnih kilogramov.

Sprememba metabolizma je pomembna zato, da lahko po prenehanju diete obdržimo pridobljeno težo. Hayeva dieta Osnove so v Hayevi dieti, ki je dobila ime po ameriškem kirurgu dr. Williamu Howardu Hayu (1866-1940), ki je imel pri štiridesetih letih hude zdravstvene težave. V obupu se je zatekel k učenju prvih ameriških naravnih zdraviteljev. Vsak namreč ve, da lahko telo postane naš zaveznik in razvije lastno zdravilno moč, če ima prave pogoje za to. Za svoje delo potrebuje naravne sestavine, se pravi, da uživamo popolnoma naravno hrano z veliko svežega sadja in zelenjave, hkrati pa izločimo predelano hrano. Tako je tudi Hay jedel naravno osnovno hrano, ob tem shujšal in se pozdravil. Pravilno združevanje živil je odličen način obvladovanja telesne teže. Bistvo je namreč v tem, da jeste samo eno vrsto hrane naenkrat ali pravilno kombinirate živila, saj to pospeši prebavo in razgradnjo hrane. To pomeni, da se v telesu ne nabira neprebavljena hrana, ki bi se posledično spremenila v maščobne celice in celulit.

Ne mešajte hrane, ki ni združljiva!

Se pravi škrobne hrane, kot sta kruh in krompir, nikoli ne zaužijte s koncentrirano beljakovinsko hrano, kot sta meso in sir. Ker imajo ta živila pri prebavljanju nasprotne zahteve, jih je treba uživati pri različnih obrokih. Zelenjava, razen krompirja, gre z vsakim obrokom, prav tako pa tudi raznovrstne solate. Poleg kombiniranja hrane pa mora biti vaš cilj popolna opustitev sladkorja in sladkane hrane.

Ogljikovi hidrati in zelenjava, ki vsebuje škrob, proizvajajo alkalne sokove. Ti za prebavo potrebujejo drugačne encime kot beljakovine. Beljakovine pa proizvajajo kislino in jih počasi prebavljamo. Če hkrati jemo beljakovine in škrob, se encimi in prebavni sokovi ne skladajo in drug drugega nevtralizirajo. Tako dosežemo le, da hrana ni pravilno prebavljena in gnije v črevesju, to pa povzroča vetrove, napihnjenost, zgago, bolečine v želodcu, slabo absorbcijo, šibko prebavo in malo energije.

Kdaj jemo sadje?

Poleg morate tudi paziti, da sadje jeste kot samostojen obrok in ne po izbranem obroku, kajti sadje ustvari vrenje in zopet nič ne naredite. Najbolje je sadje jesti zjutraj na prazen želodec, pomembno pa je tudi, da ne mešamo različnega sadja med seboj v istem obroku.

Prebava se začne v ustih Pri presnovi škroba se moramo zavedati, da se uspešna prebava začne v ustih. Kruh, riž, testenine se morajo temeljito prežvečiti in prepojiti s slino, ker slina vsebuje encim, ki pomaga prebavljati ogljikove hidrate.

Nič hitrih obrokov Izogibajte se hitrih obrokov, ko nekaj hrane v naglici zbašete vase. Če po petih minutah niti sami ne veste, kaj ste zbasali vase, kako naj ve vaše telo? Če sodelujete s svojim telesom, če ste med obrokom dejansko pri hrani, vi in vaša zavest, potem se mora nekaj pri vaši presnovi poznati.

Najprej se naučite ločiti to hrano. Učenje je dolgotrajno in napake so del tega, a majhne spremembe, ki jih trdno vgradite v svoje življenje, so pogosto najtrdnejše.

Ne spreglejte