Petek, 8. 4. 2022, 8.42
9 mesecev, 1 teden
Slastna velikonočna šunka v testu
Velika noč je eden od redkih praznikov, katerega datum je vsako leto drugačen. Določa se namreč po luninem koledarju, po katerem je velika noč vedno prvo nedeljo po prvi pomladni polni luni. Kar pa vsako leto ostaja bolj ali manj nespremenjeno, so jedi, ki jih postržemo za velikonočni zajtrk. Preverili smo, česa na mizi ne sme manjkati in kako lahko popestrite svoje velikonočne jedi.
Prijetna mešanica okusov po domu
Čeprav je tudi skromen velikonočni zajtrk po svoji duši bogat, pa se mize na velikonočno nedeljo navadno šibijo pod težo številnih dobrot, katerih okus popestri tudi živahno vzdušje, ki nam pričara topel občutek domačnosti. Čeprav je komercialni zmagovalec božič, pa je v krščanskem svetu velika noč pomembnejši praznik. Pomeni konec 40-dnevnega posta, ta se začne dan po pustnem torku. Tako ni presenetljivo, da so mize na velikonočno nedeljo že za zajtrk polne najrazličnejših dobrot.
Na mizi vsekakor ne smejo manjkati pirhi, ki jih navadno pobarvamo že kakšen dan prej. Postrežemo jih olupljene in narezane na četrtine. Zraven ponudimo na tanke kose narezano potico in šunko ter nastrgan hren, ki je lahko pekoč ali nepekoč, odvisno od naših želja. Za bolj bogato mešanico okusov se k tradicionalnim dobrotam dobro podajo tudi na krhlje narezana jabolka ter pomaranče. Po želji lahko dodate kruh in druge jedi, za otroke morda celo čokoladna jajca.
Zakaj pa ne bi za tokraten nedeljski zajtrk šunke postregli na malo drugačen način? Ustrezno pripravljena in začinjena šunka v testu ima izjemen okus, hkrati pa sta tako šunka kot tudi testo, v katero jo ovijemo, izjemno sočna. Postrežena z bučnim oljem Oljarne Jeruzalem Sat bo prava poslastica za brbončice vseh, ki jo bodo okusili.
Slastna velikonočna šunka v testu
Sestavine:
- 700 g predhodno kuhane šunke brez kosti,
- 55 g rjavega sladkorja,
- 60 g dijonske gorčice v zrnju,
- vnaprej pripravljeno testo,
- bučno olje Oljarne Jeruzalem SAT ter
- 1 jajce.
Priprava
Segrejte pečico na 180 stopinj. Med segrevanjem v skledici zmešajte gorčico in sladkor. Kuhano šunko po površini porežite z vseh strani. Rezi naj ne bodo pregloboki, a hkrati ne preplitvi. Nato šunko namažite z mešanico sladkorja in gorčice. Tako pripravljena naj se peče 20 minut.
Ko je šunka pečena, jo položite na tanko razvaljano testo, ki ga nato enakomerno ovijte okoli šunke. Zavito šunko položite na peki papir v pekaču ter jo z vseh strani namažite z jajcem. Pecite jo še 20 minut. Ko je pečena, jo narežite na tanke kose. Postrezite jo pokapano z bučnim oljem Oljarne Jeruzalem SAT, katerega poln okus bo sočni pečeni šunki v testu dodal še bogatejši okus.
Da bo tudi kosilo tako mamljivo kot zajtrk
Ob osredotočenosti na nedeljski zajtrk lahko hitro zmanjka časa za razmislek o kosilu, čeprav je tudi ta pomemben del velikonočne tradicije. Ne glede na to, ali boste po razkošnem zajtrku pripravljali tudi obilno kosilo, smo poiskali predlog za kraljevsko solato, ob kateri si boste obliznili vse prste. Zaradi raznolikih sestavin, ki jih potrebujemo, da tako solato pripravimo, jo lahko postrežemo kot samostojno jed, ki se bo še kako prilegla po že tako obilnem zajtrku. Če pa se ne moremo upreti kompleksnejšemu kosilu, lahko takšno solato še vedno postrežemo kot prilogo.
Preverite ponudbo bučnih olj Oljarne Jeruzalem SAT.
Kraljevska solata, za pripravo katere si lahko recept preberete v nadaljevanju članka, je sestavljena tudi iz trdo kuhanih jajc ter pečene pancete. Na veliko noč lahko torej za njeno pripravo uporabite tudi že kuhane pirhe, namesto pancete pa se bo odlično prilegla že omenjena šunka v testu.
Kraljevska solata s stročnicami, jajci in pečeno panceto
Sestavine:
- čičerika,
- rdeči fižol,
- rjavi fižol,
- koruza,
- manjši koromač,
- 100 g rukole,
- 100 g motovilca,
- 2 jajci,
- nekaj rezin hamburške slanine ali šunke,
- 10 češnjevih paradižnikov,
- limonin sok,
- bučno olje Oljarne Jeruzalem SAT ter
- sol.
Priprava
Koromač očistite, narežite na rezine in skuhajte v slanem kropu. Nato ga odcedite in ohladite. Jajca skuhajte, ohladite in narežite na polovico. Uporabite lahko tudi že predhodno kuhana velikonočna jajca. Pripravite stročnice in koruzo. Rukolo in motovilec očistite in operite. Češnjeve paradižnike operite in prerežite na polovico.
Hamburško slanino narežite na manjše, malce debelejše rezine in jih opecite. Uporabite lahko tudi po zgornjem receptu pripravljeno šunko v testu. Na večji servirni krožnik razdelite vse sestavine, ki naj se med seboj ne mešajo. Nazadnje dodajte še rezine pečene slanine ali šunke.
Zelenjavo solite, pokapljate z nekaj limoninega soka ter prelijte z bučnim oljem Oljarne Jeruzalem SAT.
Ne pozabite na butare
Poleg hrane na mizi ob velikonočnem zajtrku ne sme manjkati niti v snopič povezan šopek vejic, imenovan butara. Ste vedeli, da se ta šopek tako imenuje samo v Ljubljani? V Prekmurju se imenuje snop, presmec ali pegelj, na Dolenjskem pušelj ali žegen, na Primorskem veja in vivnik, v Beli krajini drenek, prakelj v Kranjski Gori, beganca na Gorenjskem, potice ali ljubenske potice pa v Zgornji Savinjski dolini.
Kakšen pa je simbolni pomen takšnega šopka? Odganjal naj bi bolezen, povečeval plodnost ter varoval pred udarom strel. Ker se z zdravjem ni dobro igrati, je morda najbolje preprosto poskrbeti, da imate na bogato obloženi mizi tudi kupljen ali doma izdelan šopek. Škodil vam zagotovo ne bo, morda pa vam prinese nekaj sreče.