Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
10. 1. 2013,
11.18

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

ocenili smo

Četrtek, 10. 1. 2013, 11.18

9 let

Sivi pinot se vrača

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Nekoč zelo priljubljena sorta, ki je padla v senco bolj modnih vin, je zdaj spet vse bolj popularna.

V ne tako daljnih časih na naših tleh še ni bilo tako pestre izbire vin. Saj ne, da bi zdaj imeli vsa vina na svetu, a v časih Starčka in Haložana so bili med boljšimi belimi vini na voljo sem in tja kakšen chardonnay, težko sladki traminec s črno nalepko in nekje vmes sivi pinot. In ja, za doma in v osmice kakšna malvazija in rebula. Tako je bil sivi pinot ena bolj znanih vinskih sort v Sloveniji.

Od takrat so minila desetletja in v poplavi modnih vin je sivi pinot malce poniknil v pozabo. Dokler ni spet postal modna muha v obliki oranžnih vin. Kar niti ni čudno, saj je eno najbolj popularnih vin severne Italije, Veneta in Furlanije, izvorne kode trenutne muhe oranžnih vin.

Kakorkoli – sivi pinot je ne glede na modne trende prijetno vino. Z razburljivo zgodovino, saj je v resnici mutacija modrega pinota, ki je najbolj doma v Alzaciji, pa so ga od tam izvozili Madžari, ga zmešali v svoj tokaj, nato pa so ga Francozi izvozili nazaj kot tokay d'Alsace. Menda so to ime sprejeli, ker je bil tedaj tokaj bolj cenjen kot le pinot gris – sivi pinot po francosko. Tako je bilo stoletja, dokler se ni vmešala Evropska skupnost in je tokaj ostal le madžarski, Alzačani, ki imajo 13 odstotkov vseh vinogradov zasajenih s to sorto, pa so sprejeli ime pinot-gris d'Alsace. Za vsak primer pa so dodali še nemško ime rulandec, poimenovan po trgovcu J. S. Rulandu, ki je vino oziroma trto leta 1711 iz Francije prinesel na Pfalško.

Poleg Francije, Nemčije in Italije je sivi pinot zelo uspešen še v Švici in Ukrajini na Krimskem polotoku, na južnem novozelandskem otoku in v ameriškem Oregonu, kjer so ga v modne višave spravili v osemdesetih letih 20. stoletja, ko so ga reklamirali kot edino vino, ki se na krožniku lahko pari z lososom.

Samo še dodatek za poznavalce: za sivi pinot pravijo, da je najboljši serviran pri devetih stopinjah Celzija. Menda se tedaj razvije vsa njegova mineralnost. To temperaturo lahko dosežete tako, da steklenico za dve ali tri ure spravite v hladilnik, nato pa jo deset minut pred natakanjem postavite na sobno temperaturo. Ali pa jo dvajset minut pred zaužitjem spravite v zamrzovalnik. Če pa ste res natančni, si kupite vinski termometer.

Ne spreglejte