Pri ameriškem gigantu hitre prehrane se ne bojijo italijanske zvestobe nacionalni kulinariki. Prepričani so, da bo v prihodnjem desetletju to eden njihovih najhitreje rastočih trgov.
Italija je med državami, ki jih je recesija najmočneje prizadela, od leta 2007 so tuje investicije v italijanski trg padle za skoraj 30 odstotkov. Prav v tem pa svojo priložnost vidi McDonald's, ki se je oborožil s 350 milijoni evrov, s katerimi namerava do leta 2015 v Italiji odpreti več kot sto novih restavracij in s tem ustvariti kar tri tisoč novih delovnih mest, poroča Reuters.
Italijane je še težje prepričati kot Francoze
McDonald's je prvo restavracijo v Italiji odprl pred 27 leti, do zdaj jih je zraslo že 450, vendar jim v deželi pic in testenin ni lahko. V zadnjih letih jim je uspelo Italijane delno prepričati z domačemu okusu prilagojenimi hamburgerji in sendviči, v katerih topljen sir nadomeščajo s parmezanom, običajne hlebčke pa s ciabattami. A to še vedno ni dovolj, saj dosegajo le dvoodstotni tržni delež, medtem ko so celo v tradicionalno vase zaverovani Franciji osvojili že več kot deset odstotkov trga.
Morda bo uspelo z domoljubjem
Zdaj pa je ameriška veriga spremenila strategijo. Namesto da bi Italijane prepričevali s hrano, trkajo na njihovo domoljubje, ki sta ga finančna kriza in brezposelnost močno omajala. V tiskanih oglasih, ki so zavzeli vse največje italijanske časopise, tako citirajo kar prvi člen italijanske ustave: "Italija je demokratična republika, ki temelji na delu," potem pa nadaljujejo: "Ustvarili bomo tri tisoč novih delovnih mest. S tem želimo pokazati, da verjamemo v Italijo." V televizijskih oglasih, ki jih je režiral z oskarjem nagrajeni režiser Gabriele Salvatores, pa nastopajo mladi uslužbenci McDonald'sa, ki z nasmeškom pritrjujejo, kako prijetno je delati v njihovih restavracijah.
Prehranjevalni zabaviščni park
Vsa prijaznost in obljube novih delovnih mest pa mnogih ne prepričajo. Roberto Burdese, predsednik italijanskega gibanja Slow Food, ki se zavzema za ohranjanje tradicionalne oziroma lokalne kulinarike, je že opozoril, da jedi v McDonald'su niso primerne za uravnoteženo vsakodnevno prehranjevanje. "Gre bolj za nekakšen zabaviščni park, v katerega se odpravimo le občasno," je dejal.
Prada ima prednost pred McDonald'som
Da Italijani dajejo prednost vsemu domačemu, so sicer pri McDonald'su ugotovili tudi oktobra lani, ko so ga mestne oblasti v Milanu izgnale iz ene najbolj prestižnih lokacij, nakupovalnega središča Galleria Vittorio Emanuele II v središču mesta, v njegove prostore pa so naselili Pradino trgovino.