Petek, 27. 3. 2015, 14.40
8 let, 9 mesecev
Kako preživeti zadnjo etapo posta?
V Nemčiji imajo navado, da na veliki četrtek jedo zeleno hrano. Veliki četrtek namreč imenujejo Gründonnerstag, v dobesednem prevodu sicer zeleni četrtek, v bistvu pa gre za posodobljen zapis srednjeveškega poimenovanja, ki je izhajalo iz besede greinen in je pomenilo jokajoči, žalujoči četrtek. Res veliko bolj smiselno glede na navezavo na veliko noč.
A zakaj bi čakali do četrtka? Recimo, da ta konec tedna zapovemo zeleno soboto ali zeleno nedeljo. Brezmesno, seveda.
Krebuljica pa pri nas ni ravno razširjeno zelišče in če vam na vrtu še ni pognala, jo lahko mirne duše zamenjate s peteršiljem. V obeh primerih je to juha, ki vzbudi tek. Juha bo sicer imela malo bolj oster okus, a če uporabite prvi nežen mlad peteršiljček z vrta, bo ravno prav močan. Sicer pa na juho naribajte malce hrena. Takšna je lahko tudi odličen začetek velikonočne pojedine, če seveda ne kuhate tradicionalne aleluje.
Kot naročena za zeleno kosilo je tudi torta Pasqualina, legendarna velikonočna jed Genove. Menda jo pečejo že od 16. stoletja dalje in naj bi imela 33 plasti testa, za vsako Kristusovo leto eno. Četudi se ne potrudite tako zelo, je tako okusna, da si zasluži biti na sporedu več kot le enkrat na leto.
Za zelenim četrtkom pride veliki petek. To pa je ribji praznik.
Juha iz krebuljice
šopek krebuljice (ali peteršilja) 2 mladi čebuli žlica masla 3 skodelice in pol piščančje jušne osnove pol skodelice smetane za kuhanje 2 rumenjaka sol, poper
Krebuljico nasekljajte. Zavrite vodo in v njej kuhajte krebuljico, da se zmehča, približno pet minut, nato odcedite. Na maslu prepražite mlado čebulo, zalijte s piščančjo juho in zavrite. Krebuljico še enkrat drobno sesekljajte. Vkuhajte jo v juho, dodajte smetano, sol in poper. Ni treba, da juha še enkrat zavre. Nato v eno skodelico juhe vmešajte rumenjaka in ju previdno zmešajte s preostalo juho, da dobite gladko, gosto juho. Postrežete lahko s popečenimi krušnimi kockami ali zlatimi kroglicami, lahko pa tudi s trdo kuhanim jajcem.
Torta Pasqualina
Testo: 6 skodelic moke 6 žlic oljčnega olja 2 žlici soli 2 skodelici vode
Nadev: kilogram blitve pol skodelice oljčnega olja pol skodelice rikote skodelica naribanega parmezana 2 žlici origana 2 žlici smetane za kuhanje 2 žlici masla 4 jajca
Moko vsujte v skledo, posolite in v sredino dodajte olje in vodo. Najprej premešajte s kuhalnico, nato testo stresite na pomokano mizo in zamesite. Testo bo ostalo precej mokro, gnetite ga, dokler ne bo gladko. Razdelite ga na šest kupčkov, zavijte v plastično folijo in pustite v hladilniku vsaj dve uri. Medtem očistite blitvo in jo blanširajte v slanem kropu približno tri minute. Nato blitvo odcedite in splahnite z mrzlo vodo. Dobro odcedite vodo in blitvo drobno nasekljajte. Tudi nasekljano blitvo lahko pustite v cedilu, da res odteče vsa voda, sicer bo nadev premoker. V ohlajeno blitvo vmešajte smetano, rikoto, parmezan in origano. Po potrebi še dosolite.
Na pomokani mizi razvaljajte vsak kupček testa posebej, kar se da tanko. Veliko naj bo za velikost pekača. Torta Pasqualina se navadno peče v okroglem pekaču za pite, lahko pa tudi v kvadratnem. Pekač premažite z oljčnim oljem in položite prvi list testa, tako da sega čez rob pekača. Premažite ga z oljčnim oljem in ponovno nanj položite list testa. Postopek ponovite še enkrat, tako da so na dnu trije sloji testa. Nato vlijte nadev iz blitve. V nadev naredite štiri jamice in vanje ubijte jajce in ga posolite. Nato na torto položite plast testa, jo premažete z oljčnim oljem in postopek ponovite še dvakrat, tako da so tudi na vrhu tri plasti testa. Rob testa dobro stisnite skupaj, da torto zaprete. Vrhnje testo nekajkrat preluknjajte z zobotrebcem in premažite z jajcem. Pecite na 180 stopinjah Celzija približno 45 minut. Torto ponudite še toplo.
Dušene redkvice v solati
šopek redkvic 3 žlice masla 1 dl vode vejica svežega kopra balzamični kis sol
Redkvice umijte in očistite. Narežite jih na kolobarje in posolite. V ponev dajte redkvice, na njih pa maslo in vodo, premešajte in na velikem ognju zavrite. Nato zmanjšajte ogenj, pokrite in dušite še pet minut, dokler tekočina ne izhlapi, približno pet minut. Nato redkvice ohladite. Stresite jih v skledo, začinite z balzamičnim kisom (po želji tudi z oljčnim oljem, a ponavadi je dovolj maslo, v katerem so se dušile). Potresite z nasekljanim koprom in postrezite. Dušene redkvice so lahko tudi priloga. V tem primeru jih ne začinimo s kisom.