Petek, 9. 8. 2013, 12.20
9 let, 1 mesec
Brezmesni ponedeljek: Česen, kot ga nismo vajeni

Čeprav je superzdrav, se česna v večjih količinah raje izogibamo, ker bi se sicer drugi izogibali nas. A temu naravnemu antibiotiku delamo krivico. Če ga namreč toplotno obdelamo, ne povzroča neprijetnega zadaha, še vedno pa obdrži veliko zdravilnih učinkovin. Le eno opozorilo velja – neprijeten vonj vas lahko vendarle doleti, če se boste čezmerno potili, saj se česnova aroma izloča tudi z znojem, ne glede na to, ali uživamo surovega, kuhanega ali pečenega. Je pa tudi ta težava povsem preprosto rešljiva – naj ga jedo še vsi okoli vas!
Česen se redko pojavlja kot glavna sestavina jedi, nekaj pa jih vendarle obstaja – recimo tipične italijanske testenine aglio e olio, s česnom in oljem, ali pa česnova juha, ki jo kuhajo po vsej Evropi od Španije in Francije do Češke. Morda manj znani, pa nič manj okusni so pečeni česnovi stroki. S pečenjem namreč česen izgubi ostrino, postane bolj sladkast in nasploh krasen, predvsem pa vsestransko uporaben. Lahko ga jeste samega, spasirate v juho, ga zmešate s sveže kuhanimi testeninami ali pečenim krompirjem, vmešate v pire ali pa ga preprosto namažete na kruh.
Pečico segrejte na 180 stopinj Celzija.
Vrhove glavic odrežite tako, da so razkriti vsi stroki. Vzemite pekač, ki je dovolj velik, da boste vanj zložili vse glavice, ki se ne smejo preveč stiskati. Dno prekrijte z nekaj žlicami olja, potem pa v pekač zložite česnove glavice z odrezanim vrhom navzgor. Vsako obilno prelijte z oljem, po potrebi pa jih še malo pretresite, da olje prodre med stroke. Rahlo posolite in popoprajte. Pekač prekrijte z aluminijasto folijo in jo ob robovih dobro zatesnite.
Pecite dobre pol ure oziroma dokler se stroki ne zmehčajo. Jeste jih lahko kar direktno iz olupkov, če jih boste uporabili na kakšen drug način (opisan zgoraj), pa jih boste iz njih brez težav iztisnili.