Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
21. 1. 2011,
7.18

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 21. 1. 2011, 7.18

9 let

Zlati globusi so razveselili tudi gejevsko skupnost

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Na nedavni podelitvi zlatih globusov je svoje zmage štela tudi gejevska in lezbična skupnost in nagrade označila za "najbolj gej zlate globuse kdajkoli".

Ko se je leta 2009 za oskarje v osmih kategorijah potegoval tudi film Milk, biografija o prvem odkrito istospolno usmerjenem politiku, ki je bil izvoljen za politični položaj, se je veliko govorilo o gejevski in lezbični skupnosti ter njeni zastopanosti v Hollywoodu. Milk se je zdel kot pionirski film, čeprav seveda sploh ni, a vprašanje takratnih oskarjev je v pomanjkanju drugih medijem privlačnih tematik postalo tudi vprašanje o priznanjih gejevskim filmom, vlogam in ustvarjalcem. Film je sicer nazadnje prejel dva oskarja, za najboljšo glavno vlogo (Sean Penn) in scenarij (Dustin Lance Black).

Čeprav se je studio pri previdnem oglaševanju Milka držal stran od takrat aktualnih volitev in še posebej od kalifornijskega predloga, naravnanega proti istospolnim porokam (Proposition 8), je javnost podobo Harveyja Milka razumljivo hitro povezala s še vedno aktualnim bojem za enakopravnost. Harvey bi imel o omenjenem predlogu bržkone veliko povedati, na oskarjih pa je nekaj na to temo povedal nagrajeni scenarist Black, ki je vsem gejevsko in lezbično usmerjenim otrokom obljubil, da bodo kmalu tudi sami imeli enake pravice kot vsi drugi ljudje.

Nagrajena serija, ki se ne ustraši kočljivih tematik

Istospolne teme z velikega platna (in malih ekranov) so bile v ospredju tudi na nedavno podeljenih zlatih globusih, a tokrat si je ta podatek izboril neprimerno manjšo pozornost medijev. V kategorijah, namenjenih televizijskim dosežkom, je največ nagrad pobrala serija Glee, ki brez slepomišenja obravnava najstniško nosečnost, debelost in ja, tudi homoseksualnost. Poleg Chrisa Colferja in Jane Lynch, ki odkrito priznavata svojo spolno usmerjenost, je gejevsko skupnost razveselil tudi Jim Parsons, ki je zlati globus dobil za vlogo v humoristični seriji Veliki pokovci (The Big Bang Theory). Med filmi je v kategoriji komedij ali muzikalov medtem dva kipca pobral film The Kids Are All Right (pozabimo na dejstvo, da film ni ne komedija ne muzikal), zgodba o lezbičnem paru, katerega otroka na lastno pest poiščeta darovalca semena za njuno spočetje.

Zahvalni govori so kljub temu minili brez pretirane patetike, navdihujoč je bil le Colfer, ki je nagovoril vse otroke, žrtve šikaniranja v šoli. Morda ravno to, da spolne orientacije, najsi bo takšna ali drugačna, ni poudarjal nihče, kaže na nov nivo sprejemanja. Ko se drugačnost neha poudarjati kot taka, pravzaprav ugotovimo, da niti ni tako drugačna. Sicer pa zlati globusi tako ali tako od nekdaj negujejo sloves bolj sproščene različice oskarjev; morda se lahko primerne doze sproščenosti kdaj nadejamo tudi od princesk na zrnu graha.

Ne spreglejte