Torek, 6. 9. 2011, 10.57
7 let, 9 mesecev
Še ena obletnica ali nov začetek?

Tri desetletja po tem, ko se je v ljubljanskih Križankah odvil prvi dvodnevni festival Novi rock, se na kraj zločina ta petek vrača organizator Igor Vidmar z jubilejno izdajo festivala. Čeprav je za Novi rock, ki je promoviral še neuveljavljene skupine, sprva veljalo, da na njem vsaka skupina lahko nastopi le enkrat, bodo na letošnji jubilejni različici nastopila preverjena imena z nekaterimi povratniki.
Na Novem rocku 3.0 bodo tako barve veteranov zastopali Niet, ki so na Novem rocku prvič nastopili leta 1984, Otroci socializma (1982) in Buldogi, ki so nastopili na prvem festivalu Novi rock leta 1981 na večeru Radia Ljubljana. "Mlajšo" generacijo bodo letos zastopali Melodrom, N'Toko, Damir Avdić, Dani Kavaš, Kvinton, ZircuS in Aktivna propaganda.
Kratka zgodovina zadnjih 30 let
Novi rock je bil festival, ki je mladim, še neuveljavljenim skupinam omogočal, da nastopijo v Križankah in se predstavijo tako obiskovalcem kot tudi poslušalcem Radia Ljubljana, ki je koncerte snemal, prva leta pa tudi prenašal v živo. Čeprav se festival povezuje s subkulturnimi gibanji, je bila pobuda v veliki meri na strani takratnega Radia Ljubljana, ki je tako na slovenske radijske valove pripeljal punk. Kot v knjigi Novi rock piše Igor Bašin, pa ni šlo za poskus nadzora "režimskega radia" nad "medijskim trnom v peti", ki je bil Radio Študent, soudeleženi pri organizaciji, temveč prej za vključitev alternativne kulture v dominantno.
"Nobenega dvoma ni, da je Novi rock leta 1981 nastal zaradi punk gibanja, zaradi občinstva, ki je res v velikem številu v dveh dneh razgrabilo nastopajoče," pravi novinar Dnevnika Miha Štamcar, ki je leta 1983 na Novem rocku sicer nastopil s skupino Orkester Titanic.
Festival, ki je odpiral vrata
Leto pozneje so na Novem rocku prvič nastopili tudi Niet, letošnji povratniki. "Leta 1981, ko se je začel Novi rock, sem bil star 15 let, tako kot preostali člani skupine," se spominja nietovec Igor Dernovšek. "Bili smo malo premladi, da bi lahko nastopali, smo se pa zato takoj leta 1984 prijavili na natečaj in nastopili kot predzadnja skupina večera, pred Ekatarino Veliko (takrat še Katarino II.) in bili smo strašno ponosni, bilo je noro, saj je bil to najbolj reprezentativen festival za takšne bende in je odpiral vrata za naprej."
Struktura novega rocka je bila prvih nekaj let "bipolarna". Prvi večer je prek natečaja za izbor alternativnih, predvsem punk in pozneje novovalovskih bendov skrbel Radio Študent, drugi večer pa je za izbor skrbel Radio Ljubljana, ki je v Križanke dovažal starorockovske skupine. Radio Ljubljana se je začel z organizacijo Pop delavnic oddaljevati od Novega rocka, ki se je po petih letih odvijal samo še po en dan, medtem ko so prenose na Radiu Ljubljana ukinili že tretje leto, bojda tudi zaradi obveznosti, ki so jih v petek zvečer imeli do Slovencev v tujini. Natečaje so zamenjala povabila in stvar je počasi razvodenela.
"Če govorimo, da se je Novi rock začel odvijati zaradi potreb punkovskega in par let pozneje tudi zaradi potreb novovalskega gibanja pri nas, lahko rečemo, da se je zadeva v bistvu začela sesuvati leta 1988, ko se je v naših krajih tudi jasno začelo dogajati gibanje za kapitalizem in osamosvojitev. Glavni protagonisti pa niso nujno potrebovali več nobenega glasbenega dogodka. Po letu 1988 je Novi rock pač stagniral, čeprav se je vsake toliko še našel kak dober bend," meni Štamcar.
Incidenti so bili del festivala
Po Novem rocku je nalogo promoviranja novih glasbenih skupin prevzel Klubski maraton Radia študent, vmes pa se je predvsem v prvih letih Novega rocka zgodilo kar nekaj "incidentov". Recimo nastop Marka Breclja, v katerega je med njegovim koncertom z zdaj pokojnim Ivom Volaričem Feom letelo kamenje in steklenice, baje od navijačev Ljubljanskih psov, ki so svoj juriš na oder začeli že med nastopom Psov. Krvavi Brecelj je kljub temu nadaljeval s koncertom, podobno usodo prejemanja letečih predmetov v obraz pa je doživel zdaj pokojni pevec Laibachov, Tomaž Hostnik. Iz Brecljevega in Volaričevega nastopa so iz radijskega prenosa izločili Volaričev prevod Prešernove Vrbe v nemščino.
Metal ansamblu Pomaranča je recimo padel z nosilcev gong, medtem ko so žalili pankerje. Po nastopu na prvem Novem rocku so iz Križank v zapor odpeljali pevca Ljubljanskih psov, Maria Šeliha, ker v skladbi Neumni, odpisani in prazni omenja "pedra policaja", se spominja Vidmar, ki med najbolj zapomljive dogodke novega rocka umešča še "Laibachov prvi "totalitaren" nastop s pevcem v uniformi, pa prvi nastop Plavega orkestra v Sloveniji leta 1986 pred 5000 ljudmi, pa od tujih Smashing Pumpkins in Verve 93, Nick Cave; pa tudi prvi večji nastop Siddharte na zadnjem Novem rocku bi delno lahko štel med "posebne". Ali kot zadnji Novi rock v svoji knjigi opisuje Igor Bašin, "Piko na i je naredila skupina Siddharta kot osrednja gostja in glavna zvezda Novega rocka 2000. Pokopala ga je!"
Se začenja novo obdobje Novega rocka?
Do leta 2003 so se zvrstile še različice Novega novega rocka, nato pa je primat prevzel Klubski maraton. Trideset let po prvem Novem rocku nas je torej zanimalo, ali je jubilejna različica samo praznovanje ali morda tudi napoved nove koncertne serije. "Prihodnost formata Novega rocka – torej "izložbenega" festa najboljše alter-produkcije preteklega obdobja plus gost ali dva – je seveda odvisna od uspeha oziroma celostnega efekta tega prvega poskusa, predvsem medijskega efekta. Če bo Novemu rocku 3.0 uspelo postaviti alter-godbo pred oči in ušesa širšega slovenskega občinstva zunaj klubov, kjer Klubski maraton uspešno "kapilarno" predstavlja nove bende po vsej Sloveniji, bo namen dosežen. Pa četudi se bo Novi rock vnaprej dogajal na primer v Kinu Šiška," pravi organizator Igor Vidmar.
Glede na povratnike smo Vidmarja še vprašali, koga bi na letošnji Novi rock še povabil, če bi lahko izbiral med vsemi do zdaj nastopajočimi. "Odgovor daje sam program Novega rocka 3.0: Niet so bili na Novem rocku leta 1984 in so še kako aktivni; Buldogi so bili na prvem Novem rocku in so pravkar izdali odličen novi album Ni lepo; Otroci socializma bodo snemali nov album. Lahko pa bi nastopil tudi Laibach, pa Via Ofenziva, Pankrti, Ljubljanski psi, Industbag, Kuga, vsi so še aktivni, vendar nismo hoteli ponavljati formule uspelega koncerta 60 let punka lani v Kinu Šiška."
In kaj na obuditev Novega rocka pravijo udeleženci? "Leta 1981 smo bili premladi, da bi dojeli, kako pomembno je bilo nastopiti na tem prvoborskem rock festivalu, zdaj, leta 2011, pa smo prestari, da ne bi dojeli, kako nepomembno je to," pravi RV Maček iz skupine Buldogi, medtem ko Melodrom, ki se bodo Novega rocka udeležili prvič, pravijo, da so vedno bili in vedno bodo bolj za novi kot za stari rock.
Nietovec Igor Dernovšek meni, da je Novi rock dovolj ugledna znamka, da bi se pod njo lahko znova obudila tradicija festivalov skupin, ki so drugačne, a še vedno dovolj razpoznavne, da bi v Križanke privabile dovolj ljudi. "Novi rock se vrača po desetih letih premora, mi kot skupina pa še po nekoliko daljšem premoru. Ko smo nastopili prvič, v Križankah še ni bilo varnostnih ukrepov in so lahko sprejele tudi do 5.000 obiskovalcev," se še spominja.