Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
4. 1. 2013,
13.59

Osveženo pred

7 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 4. 1. 2013, 13.59

7 let, 3 mesece

"Oceniskodo.si zagotovo funkcionira"

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Najhitreje, najceneje in kar z domačega naslanjača do popravila poškodovanega vozila. Sliši se mamljivo, ampak kako? Odgovore na vsa tovrstna vprašanja najdete na spletni strani oceniskodo.si.

Mlada podjetnika Marko Maučec in Blaž Pregelj sta v oddaji Dober posel na Planet TV predstavila spletno stran oceniskodo.si, ki uporabnikom ponuja vpogled v najhitrejše in najcenejše izvedbe storitve popravila poškodovanega vozila. Za investicijo v višini 50.000 evrov sta ponudila 25-odstotni delež v podjetju in pritegnila pozornost investitorke Daniele Bervar. Ta je bila sicer pripravljena na investicijo, a ne v višini celotnega zneska, zato do sklenitve posla žal ni prišlo. Pri Marku in Blažu, sicer absolventih fakultete za upravo, smo preverili, v kakšni fazi je portal oceniskodo.si danes.

Od kod ideja za oblikovanje portala, ki bi, kot zagotavljata, ponujal vpogled v najhitrejše in najcenejše izvedbe storitve popravila poškodovanega vozila?

Blaž: Začelo se je pravzaprav z darilom. Oče mi je podaril avto z manjšo udrtino, do katere je prišlo na enem od parkirišč, a nisem imel denarja za popravilo. Ko sva z Markom čez čas premlevala poslovne ideje, se nama je porodila zamisel, da bi bilo zanimivo, če bi se tega postopka lahko lotila kar iz domačega naslanjača. Da bi poškodbo preprosto fotografiral in na podlagi tega dobili oceno škode, pri tem pa ne bi izgubljal časa z iskanjem najbolj primerne delavnice. Idejo sva obdelovala in prilagajala našemu okolju, našim storitvam in potrošniškem vedenju.

Celoten projekt je torej vajino delo?

Blaž: Celotna ideja je najina, programska izvedba pa je delo programerja. Internetna stran, programski jezik in dizajn je "outsourcan".

Komu je portal namenjen?

Blaž: Idejo sva pilila in premlevala tako dolgo, da se nama je obema zdela dobra. Najprej sva jo predstavila krogu prijateljev in znancev z občutkom za internet in poslovanje prek interneta. Nato sem se obrnil na kolega, ki se ukvarja z avtoličarstvom in avtomehaniko, ker me je zanimal njegov pogled. Ko mi je povedal, da je takšen postopek prek fotografij škode že ustaljena praksa pri zavarovalnicah, nama je to dalo dodaten zagon. Najprej sva nekoliko oklevala, ali bo to sploh izvedljivo, ko pa sva tudi iz delavnic dobila pozitiven odziv, sva se še bolj intenzivno zakopala v delo.

Koliko delavnic je trenutno v vajini bazi?

V bazi je 100 delavnic, z nekaterimi imamo že podpisane pogodbe.

Ste lahko bolj natančni?

O točnih številkah ne bi želel govoriti, je pa ta bližje sto kot deset. Sistem se še vzpostavlja, s stranjo sva začela novembra. Nekatere delavnice so malo skeptične in želijo koncept preveriti v praksi, druge so navdušene takoj. Lahko pa zagotovo rečem, da zadeva funkcionira.

Kako zahtevna je uporaba z vidika uporabnika? Koliko pozornosti sta namenila temu vprašanju?

Marko: Ogromno časa. Program je povsem preprost in ga mora znati uporabljati vsak. Blaž: Če se bo nekdo izgubil v poplavi klikov, potem te strani zagotovo ne bo uporabljal, zato jo poskušava čim bolj poenostaviti. Je pa že zdaj tako preprosta, da jo lahko uporablja tudi nekdo, ki ni internetno vešč. Tudi v delavnicah ne bodo imeli dodatnega dela. Vse deluje po sistemu izbiranja, ne bo dodatnega pisanja. Marko: Morda je nekoliko problematično le slikanje poškodb, zato sva sestavila tudi vodič z navodili, kako je treba škodo poslikati, da se najlažje oceni škoda.

Strinjamo se, da je za uspeh vajine ideje ključno oglaševanje. Kakšen je vajin načrt? Kako bi porabila 50 tisočakov, ki sta jih želela pridobiti v oddaji Dober posel?

Blaž: Večino tega denarja bi namenila oglaševanju, nekaj bi šlo tudi za administracijo. Ker to ni stran, ki bi jo uporabnik uporabljal na tedenski ali mesečni ravni, morda celo nikoli, a ko bi jo potreboval, bi bilo fino, da jo ima v zavesti in se nanjo spomni. OceniSkodo.si morava pripeljati med širši krog ljudi.

Kako nameravata to doseči?

Blaž: Za zdaj izvajava neke vrsto internetno gverilo, po novem letu pa bova začela s prvim paketom oglaševanja.

Je v vsem skupaj kakšno tveganje na strani uporabnika?

Blaž: Ni. Tudi če uporabnik dobi ponudbo delavnice in mu ta ne ustreza, mu ni treba skleniti posla.

Kje se plača storitev?

Blaž: V delavnici. Če se posel sklene, dobiva 10 odstotkov, ampak od delavnic, ne uporabnika.

Ali naročila že prihajajo?

Blaž: Začenja se, upava, da po novem letu še bolj intenzivno. Najtežje je priti med ljudi. Če ni ljudi, ki bi te delavnice potrebovali, potem stran nima namena.

Kako sta prišla do oddaje Dober posel?

Marko: Moj kolega se je prijavil, pa sem opazil njegov zapis na Facebooku. Blaž: Obe oddaji Shark Tank in Dragons' Den poznava iz tujine, in ko se je koncept pojavil v Sloveniji, sva si rekla, da nama to lahko le koristi. Idejo sva obdelovala že leto dni in priznam, da nama je motivacija nekoliko usihala, Dober posel pa nama je dal dodaten zagon, da sva se bolj angažirala. Pospešeno sva začela pripravljati finančne načrte, plan dela, razvijati internetno stran, obiskovati delavnice.

Kako sta zadovoljna z odzivom Dragonov?

Dobila sva eno ponudbo za 10 odstotkov, ampak ker je koncept oddaje tak, da posel skleneš le, če dobiš ponudbo za celoten znesek, ki ga zahtevaš, se ni izšlo.

Če bi imela še eno možnost, ali bi se odločila za nižji finančni vložek?

Blaž: Ogromno časa sva namenila razmisleku o tem, s kakšnim zneskom naj greva pred Dragone. Ko sva delala izračune za enoletni plan, sva ugotovila, da se o manj kot 30 tisočakih nima smisla niti pogovarjati, tudi 50.000 se nama ni zdela nerazumna številka, za zagon startupa to ni ogromen znesek. Marko: Oglaševanja bi se lotila na nacionalni osnovi, to pa terja ogromno sredstev. Blaž: Ja, morda bi pristala na 30.000, pa potem tudi tega ne bi dobila. Oddaja je bila zanimiva izkušnja, pojavila so se zanimiva vprašanja, na katera prej nisva pomislila.

Se je vajino gostovanje v oddaji Dober posel poznalo tudi pri obisku strani?

Blaž: Je, tako glede obiska, kot tudi glede odziva tretjih oseb, ki jih zanima sodelovanje v vlogi aktivnejših partnerjev. Smo v kontaktu z vsemi.

Kakšni so vajini načrti?

Blaž: To je najina prva skupna ideja. Naučila sva se ogromno, karkoli bova odnesla, bo dodana vrednost – ali v znanju ali finančnem nivoju.

Kaj sta se naučila iz te izkušnje?

Blaž: Ogromno je bilo pogovorov s prijatelji in ljudmi, ki so nama kot mentorji v podjetništvu.

Ali bosta spletno stran oceniskodo.si, razširila, škoda je lahko marsikaj …

Blaž: Za zdaj ne, ne zapirava pa vrat ničemur. Tukaj bova vzpostavila sistem, ima pa stran v ozadju s programskega vidika ogromno možnosti. Gremo korak za korakom.

Koliko sta za zdaj vložila v projekt?

Blaž: Skupaj okrog 5 tisoč evrov, kar za dva študenta ni tako malo. Mislim, da ima stran potencial in dobro zasnovo, zavedava pa se, da naju čaka še veliko dela!

Ne spreglejte