Nedelja, 25. 9. 2011, 13.08
9 let, 2 meseca
"Kurt Cobain bi se obračal v grobu"

13 bendov je priredilo 13 legendarnih komadov. Nekateri so presenetili, drugi zanetili jezo in razočaranje. "Kakšen hrup je to, hočem grunge, sem se prišla zaradi grungea," se je že nekaj pred sedmo uro zvečer, ko je na oder letnega vrta stopila prva skupina, jezila pisana mladenka. Očitno je pričakovala, da bodo predstavniki 13 slovenskih glasbenih skupin Nirvanine pesmi dobesedno prekopirali s plošče. No, njena predstava je bila zmotna in ni bila edina. Organizatorji so za interpretacijo Nirvane izbrali alternativo in ker se ta ne podreja, so priredbe zvenele povsem po svoje. Žanrska raznolikost se je raztezala od akustičnih kitar, prek rokenrola pa vse do eksperimentalnega hrupa. Na odru letnega vrta Gala hale so se vse do polnoči zvrstili Atila, Bekko, Dead Dildo Drome, Hexenbrutal, It's Everyone Else, Moveknowledgement, Arhibald Arhibaldovich, Boštjan Narat, Nikki Louder, The Canyon Observer, ŠKM banda, We Can't Sleep at Night ter Srečna Mladina. Vsak izmed izvajalcev je poleg ene izmed priredb z Neverminda odigral še po dve svoji skladbi. Subjektivno so bili zmagovalci večera zagotovo Moveknowledgement, ki so pesmi Breed dodali pridih funka, še vedno pa ga povsem pristno žgalo. Svojevrstno interpretacijo so predstavili tudi razbijaški Nikki Louder, glasni dvojec It's Everyone Else, Boštjan Narat je navdušil v razglašeni blues maniri, Srečna Mladina je bila pač Srečna Mladina. Če so nekateri presenetili in navdušili, so drugi razočarali, prislužili so si celo vzklike "briši z odra" in "ti se kar izgovarjaj na tehniko". Imen skupin ne bomo navajali, je pa žalostno, da si nekdo, ki se ima za glasbenega ustvarjalca in ima priložnost nastopiti pred polnim letnim vrtom Gala hale, ni sposoben naučiti od dveh do petih akordov, poleg tega pa so peli razglašeni do mere, ki bi se je sramoval še pubertetni srednješolec. "Kurt Cobain bi se obračal v grobu," je pripomnil eden izmed obiskovalcev. Roko na srce, obratov je bilo na žalost kar precej.
Grungerski koncertni maraton je bil zaradi okrogle obletnice, ki se je izkazala za izjemno tržno nišo, razprodan že nekaj dni pred dogodkom. Občutki so bili mešani, konec koncev pa je vseeno, saj se je žur do jutra nadaljeval v dvorani Gale hale. Jeza ali navdušenje sta namreč zaradi prekurjenosti izhlapela.
Januarja naslednje leto je Nevermind z vrha Billboardove lestvice vrgel Dangerous Michaela Jacksona, številka prodanih izvodov je pozneje presegla magičnih 30 milijonov in alternativni rock se je naselil v vsak dom.