Ponedeljek, 2. 4. 2012, 11.01
9 let
Velikonočni cvetlični aranžmaji za lepši dom

Čeprav tradicija krašenja doma ob veliki noči ni tako razširjena kot v času pred božičem, pa je prav spomladi čas, ko narava oživi v vseh svojih barvah. Greh bi bil, če nekaj te barvitosti in svežine ne bi vnesli tudi v svoje domove, še posebej v času okoli velike noči, praznika, ki v deželo čisto zares pripelje pomlad. V tem času začnejo cveteti tulipani in narcise, trobentice, spominčice in jetrnik, marjetice in regrat ter orumeni forzicija. Na sprehodih v naravi radi naberemo šopek svežega cvetja – a kako ravnati z njim, da bo po tem, ko ga bomo postavili v vazo, še dolgo obdržal svežino? Po nekaj nasvetov in zgledov smo se odpravili v cvetličarno Cvetje Eli, kjer so pripravili tudi nekaj spomladanskih aranžamjev, po katerih se z malo truda lahko zgledujete tudi sami.
Različno cvetje potrebuje različno temperaturo vode, pove gospa Dragotina iz Cvetja Eli. Vrtnice in druge cvetice z olesenelim steblom potrebujejo toplo vodo – tam okoli 30 ali 40 °C. Cvetje z mesnatim steblom, recimo tulpe in narcise, pa potrebuje hladno vodo. Pomembno je tudi to, da vodo redno menjujemo, šopke z mesnatimi cvetlicami pa vsak dan splaknemo pod tekočo vodo in jim prirežemo stebla. Ko cvetje stoji v vodi, se okoli stebel začne nabirati sloj sluzi, razvijejo pa se tudi mikrobi, zato je vsak dan sveža voda ključna za obstojnost šopkov.
Če se odločimo za aranžmaje v obliki ikeban, bodimo pozorni na dobro namočeno cvetličarsko gobo, cvetje pa pri steblu dobro prirežemo, da se pri zabadanju ne poškoduje, saj sicer začne gniti. Pozorni bodimo tudi, na to, da bo cvetičarska goba vedno vlažna – po potrebi aranžma zalijemo. Mnogi se ob veliki noči odločijo za zunanje aranžmaje s trajnicami. V času praznikov zasajene v košare krasijo vhode v domove, nato pa jih lahko preporsto presadimo v zunanje nasade ali na grobove.
V fotogaleriji si lahko ogledate nekaj spomladanskih aranžmajev, ki so jih za vas pripravili v cvetličarni Cvetje Eli.