Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
2. 4. 2012,
11.01

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 2. 4. 2012, 11.01

9 let

Velikonočni cvetlični aranžmaji za lepši dom

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
V tednu pred veliko nočjo lahko pomladno vzdušje pričaramo tudi s svežimi in živahnimi cvetličnimi aranžmaji.

Čeprav tradicija krašenja doma ob veliki noči ni tako razširjena kot v času pred božičem, pa je prav spomladi čas, ko narava oživi v vseh svojih barvah. Greh bi bil, če nekaj te barvitosti in svežine ne bi vnesli tudi v svoje domove, še posebej v času okoli velike noči, praznika, ki v deželo čisto zares pripelje pomlad. V tem času začnejo cveteti tulipani in narcise, trobentice, spominčice in jetrnik, marjetice in regrat ter orumeni forzicija. Na sprehodih v naravi radi naberemo šopek svežega cvetja – a kako ravnati z njim, da bo po tem, ko ga bomo postavili v vazo, še dolgo obdržal svežino? Po nekaj nasvetov in zgledov smo se odpravili v cvetličarno Cvetje Eli, kjer so pripravili tudi nekaj spomladanskih aranžamjev, po katerih se z malo truda lahko zgledujete tudi sami.

Pomladni trendi: samo da je pisano! Pisano, barvito, živahno – to so pomladne smernice, ki so pravzaprav enake vsako sezono. Prav v tem obdobju namreč naravo kar razganja od brstenja in cvetenja. V cvetličarni Cvetje Eli se v vazah bohotijo tulipani, narcise in ranunkule, pri velikonočnih aranžmajih pa posegajo tudi po cvetju in zelenju, ki ga lahko naberemo v naravi. Veje leske, breze in vrbe so tako odlična osnova za pletenje vencev, ki jih okrasimo s pisano rafijo, umetnimi pirhi, perjem in pticami. Prav okraski so tisto, kar cvetličnim aranžmajem doda vzdušje prazničnega časa. Ob veliki noči je aktualno vse, kar spominja na pomlad. Poleg že naštetega so tu še metulji, piščančki, obeski iz porcelana, pentlje … Okraske kupimo v trgovinah z dekorativnim materialom in jih po tem, ko cvetje oveni, spravimo za prihodnje leto. Kako pa ravnamo z rezanim cvetjem?

Ste vedeli, da vrtnice potrebujejo toplo vodo? Najpomembneje je, da je rezano cvetje vedno v stiku z vodo. Ko cvetje utrgamo ali odrežemo, se namreč na področju reza začne delati poseben film, ki rožo sicer začasno zaščiti, a obenem tudi zapre vodne kanale, zato cvetje po tem, ko ga postavimo v vazo, ne dobi potrebne vode. Če se na cvetični vrt ali sprehod ne odpravimo ravno s posodo, napolnjeno z vodo, cvetje ob prihodu domov ponovno prirežemo in tako odpremo steblo.

Različno cvetje potrebuje različno temperaturo vode, pove gospa Dragotina iz Cvetja Eli. Vrtnice in druge cvetice z olesenelim steblom potrebujejo toplo vodo – tam okoli 30 ali 40 °C. Cvetje z mesnatim steblom, recimo tulpe in narcise, pa potrebuje hladno vodo. Pomembno je tudi to, da vodo redno menjujemo, šopke z mesnatimi cvetlicami pa vsak dan splaknemo pod tekočo vodo in jim prirežemo stebla. Ko cvetje stoji v vodi, se okoli stebel začne nabirati sloj sluzi, razvijejo pa se tudi mikrobi, zato je vsak dan sveža voda ključna za obstojnost šopkov.

Če se odločimo za aranžmaje v obliki ikeban, bodimo pozorni na dobro namočeno cvetličarsko gobo, cvetje pa pri steblu dobro prirežemo, da se pri zabadanju ne poškoduje, saj sicer začne gniti. Pozorni bodimo tudi, na to, da bo cvetičarska goba vedno vlažna – po potrebi aranžma zalijemo. Mnogi se ob veliki noči odločijo za zunanje aranžmaje s trajnicami. V času praznikov zasajene v košare krasijo vhode v domove, nato pa jih lahko preporsto presadimo v zunanje nasade ali na grobove.

V fotogaleriji si lahko ogledate nekaj spomladanskih aranžmajev, ki so jih za vas pripravili v cvetličarni Cvetje Eli.

Ne spreglejte