Dve družini s podobnima vizijama in okusom sta v središču Ljubljane odprli prodajalno oblikovalskih izdelkov. V zgornjem nadstropju je oblikovalski studio, načrtujejo pa tudi kreativne delavnice.
Čeprav je od odprtja prodajalne GUD shop na Bregu v Ljubljani minil šele kakšen mesec, si je prostor, poln oblikovalskih izdelkov za dom, že ustvaril svoje ime. K temu so najbolj pripomogli prvi obiskovalci, ki so fotografije lične trgovine delili na družbenem omrežju Instagram, s tem pa na vogal, kjer se stikata Novi trg in Breg, privabili nove in nove ljubitelje lepega.
Od fotografije do fotografije, ne več od ust do ust – tako bi lahko rekli sodobnemu ljudskemu oglaševanju.
Od spodnjega perila do izdelkov za dom
Pred GUD shopom je bila v tem lokalu prodajalna spodnjega perila, a se je lastnica Vesna Kastelic Rotar skupaj z družinskimi prijatelji – družino Gruden – odločila za povsem novo zgodbo. Zgodbo, ki predstavlja izbor domačega in tujega oblikovanja za dom.
Koncept trgovine so zasnovali sestra in brat Nuša in Matej Gruden ter Matejevo dekle Julija Nač. Oba Grudnova sta se zapisala oblikovanju in arhitekturi, že nekaj časa pa sta sanjala o svojem studiu, prostoru, kjer bi lahko snovala nove izdelke.
Zgoraj studio, spodaj prodajalna
Ena od odlik lokala na Bregu je ta, da je zasnovan v nadstropjih. Temu so sledili tudi pri prenovi. Zgornji del so namenili skladišču in delovnemu prostoru, spodnjega pa so preuredili v prodajno-galerijski prostor.
Zasnova je Matejevo delo, konkretnega dela so se lotili prav vsi, razlaga Julija Nač. "Prepričani smo, da lahko vsak postori in ustvari veliko, to želimo spodbuditi tudi pri drugih," pravi, a poudari, da gre s skupnimi močmi lažje.
Bela stena kot nevtralna podlaga za izdelke
Eno od večjih zagat pri postavitvi prodajnega dela je predstavljal prodajni pult, ki so ga kar nekajkrat prestavili, razlaga hišni arhitekturni um Matej Gruden. "Eno od sten v celoti prekrivajo police, za katere smo želeli, da delujejo kot nevtralna podlaga za izdelke."
Steno ob prodajnem pultu zakriva sistem polic, ki jih je zasnoval sam, navdih pa dobil v stanovanju starih staršev. "Sistem je modularen, sestavljen iz lestev in lesenih kock. Prototip smo izdelali za trgovino, naš načrt pa je pohištvo izdelovati tudi za prodajo," načrte razgrne Matej.
"Zanimajo nas zgodbe in ljudje za izdelki"
Police pa je bilo treba zapolniti z izdelki. Njihova želja je bila ustvariti prostor, ki ne bo deloval kot tipična trgovina, ampak bodo izdelki v njem primerno predstavljeni. "Zanimajo nas zgodbe in ljudje za izdelki, zato jih skrbno izberemo in tako tudi predstavimo obiskovalcem," pravi Julija Nač.
Začeli so z izborom tujih in domačih oblikovalcev, ki si morda slogovno niti niso podobni, a je podoba prodajalne nenavadno usklajena. Dodajali bodo vedno nove in nove izdelke ter oblikovalska imena, sčasoma pa bi radi predstavljali le slovensko oblikovanje.
Povezovanje slovenskega oblikovanja pod eno znamko
"Zdi se nam, da v Sloveniji vsak dela zase, zato pa male blagovne znamke niso tako močne. Želimo se povezovati in tako biti močnejši. S tem pa preseči tisto znano slovensko lastnost – zavist – in delovati ravno obratno," razlaga trojica, ki želi ustvariti tudi nekakšen katalog slovenskih izdelkov, v katerem bi prav tako predstavili še njihove avtorje.
Njihov cilj pa je tudi oblikovanje lastne blagovne znamke. Še pred poletjem želijo predstaviti linijo tiskovin in papirne galanterije. V prihodnje pa bi se radi pri oblikovanju povezovali s preostalimi oblikovalci.
Prostor za predajo znanja: poletne delavnice ob vodnjaku
Ekipa želi izkoristiti tudi lokacijo ob eni najbolj pretočnih, a tudi zelenih ljubljanskih promenad v starem mestnem jedru. Pravijo, da so odzivi zares presenetljivi, tako obiskovalcev kot sosednjih lokalov.
Z obrtniki in oblikovalci pa so že začrtali tudi nekatere delavnice, ki bi jih radi uresničili čez poletje. "Želimo biti tudi prostor za predajo znanja. Poleti bomo tako pred prodajalno ob vodnjaku gostili delavnico sitotiska v sodelovanju s Tiporenesanso, delavnico oblikovanja keramike s Hano Karim in podobno," še povedo Gudovci.