Četrtek, 6. 7. 2017, 16.22
7 let, 2 meseca
Na pobočju Ljubljanskega gradu je zrasla atraktivna knjižnica #foto

Po novem si lahko med sprehodom do priljubljene turistične točke Ljubljane, Ljubljanskega gradu, izposodite knjigo. Na pobočju gradu so začasno postavili tridelno modularno enoto, ki so jo zasnovali v arhitekturnem biroju OFIS arhitekti. Knjižnica bo v sklopu Knjižnice pod krošnjami odprta do konca avgusta, vsak dan od 17.30 do 21.30.
Modularno bivalno enoto so v arhitekturnem biroju OFIS arhitekti zasnovali z namenom raziskave slovenske lesarske tradicije in znanj, les je uporabljen kot konstrukcija, fasada in interier. Pri tem so sodelovali z italijanskim birojem za interier C+C in C28 in lesarstvom Permiz, ki je za razvoj slovenske lesne industrije prejel subvencijo in pomoč Evropske unije.
Modul, ki je v celoti sestavljen iz smrekovega lesa, so aprila letos razstavili v parku Sempione na mednarodnem pohištvenem salonu v Milanu, Salone del Mobile, ki ga je letos obiskalo več kot 340 tisoč ljudi iz 165 držav.
Vsestranski moduli
Modularna enota se lahko uporablja v zelo različne namene: kot počitniški objekt, objekt za nastanitev migrantov, modularno pisarno, glamping, knjižnico, in podobno, in je na voljo v različnih postavitvah.Na Ljubljanskem gradu so se odločili za vertikalno postavitev treh enot.
"Zato, ker tak videz bolj spada na območje gradu," so nam odločitev pojasnili pri biroju Ofis arhitekti, ki so pred leti v sodelovanju s študenti ameriške univerze Harvard poskrbeli tudi za novo podobo bivaka pod Skuto, lansko leto pa postavili zimsko sobo na Kaninu.
Trenutno snujejo še en mali objekt – samozadostno stekleno hišo v španski puščavi, ki bo preizkus sodobnih tehnologij stekla. Ta bo postavljena septembra.
Dovolj velik za bivanje dveh oseb
Karakteristike osnovnega modela, ki je na gradu so 4,5 m x 2,5 metra in 2.7 metra višine. Kot tak se na enostaven način lahko transportira, hkrati pa nudi dovolj prostora za bivanje dveh oseb. Po potrebi se v njem lahko uredi kuhinja, kopalnica, postavi posteljo in sedišče. Posamezno enoto objekta je mogoče prepeljati tudi z osebno prikolico.
Statično je objekt zelo zahteven. Gre namreč za ozek stolp, ki ima premične temelje in mora kljubovati vetru. Konstrukcija je lesena in je bila zasnovana v sodelovanju med statiki AKT iz Londona in birojem Projecta, projekt pa je bil izpeljan s pomočjo Evropskega sklada za regionalni razvoj Evropske unije
Dom, ki je postal začasna knjižnica
V sodelovanju z Mestno občino Ljubljana, Ljubljanskim gradom in Knjižnico pod krošnjami je objekt predstavljen tudi v Ljubljani. V njem je knjižnica, ki bo odprta do konca julija.
Knjige so v knjižnici razvrščene po tematikah, velik delež je tudi arhitekturnih. V knjižnici je tudi arhitekturni kotiček: Plečnik in arhitektura v knjigah. Letos mineva 145. obletnica rojstva in 60. obletnica smrti arhitekta Jožeta Plečnika.
Sodelujoči:
Arhitekti: OFIS arhitekti, C+C in C28
Izvajalec: Boštjan Perme, Permiz, d. o. o.
Projektna skupina OFIS: Rok Oman, Špela Videčnik, Janez Martinčič, Tomaz Cirkvenčič, Andrej Gregorič, Sara Carciotti, Jose Navarrete Jimenez, Lucas Blasco Sendon
Projektna skupina C+C:Claudio Tombolini Cristiana Antonini
Projektna skupina C28: Francesco Sforza, Federico Pasqualini, Antonello Michelangeli
Statična zasnova: AKT, London projektna skupina / Hanif Kara, Carlo Diaco
Statična zasnova za temelje in lokalni konzultant: Milan Sorč, Projecta, d. o. o.
1