Torek, 11. 6. 2013, 12.53
6 let, 8 mesecev
Galerija posušenega cvetja
Preproste herbarije smo izdelovali že kot otroci, lepo navado sušenja cvetja pa lahko obudite tudi zdaj. Iz njega lahko izdelujete voščilnice ali celo slike za v okvir.
Najprej razložimo izraz, ki izhaja iz latinske besede herba – rastlina. Herbarij je sistematično urejena zbirka posušenih rastlin oziroma njenih delov. Posušene rastline nato položimo na papirno polo in prilepimo z lepilom, nekateri pa jih celo prišijejo. Herbariji so stalnica med botaniki, med študijem pa ga morajo pripraviti tudi študenti biologije in gozdarstva.
Preprostejše herbarije smo izdelovali tudi v šoli, na pomlad, ko so zacvetele prve travniške rože. S pomočjo herbarija se otroci učijo o rastlinskih delih in tako lažje razumejo rastlinski svet. Ko se odpravimo nabirat cvetje za sušenje, jih shranimo v vrečko iz polivinila, doma pa stisnemo med pole papirja in težke predmete, ponavadi knjige.
Sušimo jih v suhem in toplem prostoru, saj se sicer lahko zgodi, da začnejo rastline plesneti.
Papir, med katerim stiskamo rastline, lahko tudi večkrat zamenjamo, da vlaga ne zastaja. Ko so rastline posušene, jih lahko uredimo v ličen snop, tako da vsako posebej pritrdimo na svoj list in zraven dopišemo slovenskko in latinsko ime rastline, njene značilnosti, čas cvetenja, kdaj smo rastlino nabrali in podobno – tako nastane herbarij.
Iz posušenega cvetja lahko naredimo tudi lepe voščilnice ali slike, tako da na papirju sestavljamo aranžmaje in šopke.